Huisduinen - Callantsoog, waddeneilanden van weleer Doorbraak Heersdiep Marsdiep en Heersdiep Jan T. Bremer De Waddeneilanden ten noorden van het Marsdiep zijn overbekend. Veel minder bekend is dat het kustgebied tussen Zijpe en Marsdiep van de 12e tot de 17e eeuw óók uit enkele Wadden eilanden bestond, waarvan Huisduinen en Callantsoog de belangrijkste waren. Het kustdorp Husiduna wordt al genoemd op een 9e-eeuwse goederenlijst van de Utrechtse Sint Maartens kerk, maar waarschijnlijk is deze plaatsnaam ouder (4e eeuw). De naam Callinghem dateert uit de 6e tot 9e eeuw en behoort tot een voor die tijd gebruikelijke, met heem samengestelde namengroep. erosie - verdween. Door deze verlaging van het maai veld ontstonden grote moerassen. Uiteraard werden de meest westelijke, eerst ontgonnen gebieden direct ach ter de kuststrook ook weer 't eerst onbewoonbaar. Het gevolg was dat de ontginningen steeds meer in ooste lijke richting plaatsvonden. Uit bodemkundig en archeo logisch onderzoek is gebleken dat het gebied van de latere Zijpeboezem reeds in de 11e eeuw weer onbe woonbaar was geworden, terwijl dit in Anna Paulowna- en Balgzandgronden pas aan het eind van de 12e eeuw het geval was. Waarschijnlijk is de ontstaansgeschiedenis - bij de Al lerheiligenvloed van 1170 - van het zogenaamde Heers- diep, een zeegat tussen Huisduinen en Callantsoog, catastrofaal geworden voor de bewoners van de Anna Paulowna- en Balgzandgronden. Sedert eind 12e eeuw bleef de bewoning in de kop van Noord-Holland beperkt tot de hogere keileemgronden van Wieringen en de overgebleven delen van de kuststrook: Huisduinen tus sen Marsdiep en Heersdiep, Callantsoog (oog eiland) tussen Heersdiep en Zijpe. Toen Jan van Blois in 1356 Texel in leen ontving en twee jaar later zijn nieuwe leen wilde bezichtigen betaalde hij voor de overtocht van het Heersdiep 28 schelling en 8 penningen en voor de tocht over het Marsdiep 32 schel ling. Hieruit kan men opmaken dat beide 12e-eeuwse zeegaten in het midden van 14e eeuw ongeveer even groot waren. Het Heersdiep kon echter niet tot volle dige ontwikkeling komen doordat de keileem-hoogten van Wieringen dit verhinderden. Omstreeks 1500 was 't Heersdiep weer nagenoeg verland. Het Marsdiep daar entegen kon door de verlanding van het Heersdiep wel tot ontwikkeling komen en bereikte zijn grootste uitbrei ding in de 18e eeuw. Bij deze ontwikkeling heeft het Marsdiep - dat aanvankelijk nog dicht onder Den Hoorn (Texel) stroomde - zich voortdurend in zuidelijke richting verplaatst, waardoor het eiland Huisduinen niet alleen ..MiiA Me In de 9e eeuw bestond het kustgebied uit een breed, met lage duinen bezet gebied, dat zich uitstrekte ten westen van de huidige kustlijn. Ten oosten van deze nagenoeg ononderbroken kuststrook strekte zich een reusachtig veengebied uit dat heel de tegenwoordige kop van Noord-Holland en het aangrenzende deel van de tegenwoordige Waddenzee bedekte. In deze tijd begonnen de kustbewoners met de ontgin ning van het veengebied. Ontginning van het met water verzadigde veengebied was mogelijk doordat men het waterteveel via een krekensysteem kon lozen op twee grote getijdenwateren: in het zuiden een voorloper van de Zijpe, in het noorden een voorloper van het latere westelijke Fli dat tussen het latere Texel en Eyerland naar zee stroomde. Het latere zeegat Marsdiep was in de 9e eeuw nog niet meer dan een rivier die in oostelijke richting stroomde en afwaterde op het getijdenwater van het West Fli. De afwatering en ontginning van het veen had op de lange duur tot gevolg dat het veen - door inklinking en 16

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 18