Zeevis in zoetwatervijver Doorstart 13 vis, de kleinste vis. Uiteindelijk was er voor alle deelne mers een prijs; iedereen ging blij naar huis.' De naam van de winnaar werd voor eeuwig verbonden aan een toen nog naamloze wisseltrofee. Later werd het de Jan Doorn Trofee genoemd, als erkenning voor wat de initiator allemaal voor het evenement had betekend. Naarmate de jaarlijkse viswedstrijd meer bekendheid kreeg, steeg ook het vissenbestand in de vijver. Dat ging niet vanzelf, weet Louis. 'Steeds meer sportvissers zetten de vissen die ze ergens anders gevangen hadden uit in de vijver. Zo is er geleidelijk een grote verscheidenheid ontstaan. Er zit nu karper, brasem, grondel, zeelt en ook veel witvis, zoals riet- en ruisvoorn. Maar ook roofvis: baars en zelfs snoek!' Uitheemse soorten - zoals de po pulaire koi - is hij nog niet tegengekomen. De vijver staat in verbinding met open water. Om te voorkomen dat de vissen ervandoor gaan, is voor de 'uitgang' een net ge plaatst. Louis, die graag mag netvissen op zee, heeft en kele jaren terug voor de aardigheid wat platvis in de vijver uitgezet, botten in dit geval. 'Die redden zich prima in zoet water - je komt ze soms tegen in het Noordhollands Ka naal - en ik wilde die verbaasde gezichten wel eens zien als er één uit de vijver werd gehengeld, maar dat is nog steeds niet gebeurd.' Wat is er leuk aan pleziervissen of sportvissen? Louis Doorn lijkt even verrast door de vraag. Dan: 'Enerzijds is het de rust; je kunt heerlijk ontspannen aan de waterkant, weg van de drukte van alledag. Anderzijds is het de span ning; krijg ik die snoek aan de haak, of lukt het die karper aan de kant te krijgen? Want reken maar dat sommige vissen zich flink verzetten!' Hij beklemtoont dat de meeste hengelaars de gevangen vis weer terugzetten, zo ook op de wedstrijddag. Niet alle deelnemers zijn even vaardig met de vishengel. Louis herinnert zich een voorval met Teun Oskam, boer tegenover het Zwanenwater. 'Teun viste nóóit, had mis schien voor het eerst van z'n leven een hengel in handen. Toch kreeg ie een grote brasem aan de haak. In plaats van 'm voorzichtig binnen te halen, gaf ie 'm een enorme ruk. Het beest vloog met een gigantische zwaai door de lucht!' 'Teun was een heel markante man,' lacht Gerie. 'Hij hield aitijd zijn pet op en zijn jas aan. Zelfs bij de warme maal tijd!' In 1998 vierden de hengelaars nog hun zilveren jubileum, maar in 2006 kwam de klad erin. Willem van de Berg was overleden, de VVV had intussen een nieuwe directeur ge kregen en die staakte de sponsoring. Siem Schaap en Jan Doorn legden het bijltje er bij neer. Louis Doorn: 'Zonde was dat. En ook sneu voor de deel nemers die soms al jaren meededen en er steeds weer naar uitkeken.' Samen met Ruud Hoek besloot hij de tra ditie voort te zetten. 'Ruud is de grote animator,' zegt Louis bescheiden. 'Hij weet steeds weer sponsors te vinden en regelt van alles en nog wat. En ook zijn vrouw Jenny werkt mee, zij ver stuurt elk jaar de uitnodigingen.' Het duo wist zich bij de doorstart gesteund door plaatsge noot Jeroen Tiebie, die vier jaar als sponsor optrad. Louis: 'We hadden natuurlijk de jaarlijkse vaste kosten, maar er moest ook een nieuwe wisseltrofee komen, want Dik Ja ger had de vorige driemaal achtereen gewonnen en dan mag je 'm houden. Overigens heeft Dik de trofee intussen alwéér drie keer achter elkaar gewonnen. Ditmaal heeft hij 'm teruggegeven: hij had er aan één genoeg.' In 2006 moest de organisatie uitwijken naar een andere locatie. 'Er heerste toen botulisme in de Dennewegvijver, maar de vaart achter de Frankendaelschool was een pri ma alternatief.' Vergrijzing blijkt een serieuzer probleem. 'Inderdaad, de belangstelling loopt wat terug, deels door natuurlijk verloop. Daarom hebben we de leeftijdgrens verlaagd naar 55 plus.' Over sponsoren heeft de organisatie tegenwoordig niet te klagen. 'Jaap van Vuure sponsort namens Albert Heijn, aannemer Ruud Vlieger doet mee, maar ook de dames Ten Boekei van De Hazenkamer. En het Dorpshuis niet te vergeten, waar we tegenwoordig de prijsuitreiking heb ben.' Eigenlijk, wil Louis Doorn maar zeggen, steunt de hele middenstand het visfestijn. 'Weet je, of het nou gaat om een stukje worst van de slager, of een kadetje van de bakker, je kunt bij iedereen aankloppen. Callantsoog op z'n best!'

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 15