Adriaan Brak, een oud- Callantsoger Adriaan Brak was een vertrouwd gezicht in Callantsoog. De dorpelingen kenden hem van de vele verenigingen, waar hij óf lid van was óf vrijwilligerswerk voor deed en velen wisten hem te vinden, als ze van hun oud-ijzer of overtollig papier af wilden. Zijn vrouw Mijntje en dochter Tineke waren bereid over het leven van Adriaan te vertellen, zodat we wat meer weten over het leven van deze oud-inwoner van Callantsoog. Adriaan werd op 28 augustus 1929 op Texel geboren, waar zijn ouders Gerrit Brak (1893-1955) en Trijntje Bremer (1899-1973) op Eierland een boerderijtje met koeien en schapen hadden. Hij had een oudere zus Agie en een jongere broer Arie. In die crisisjaren kreeg vader Gerrit één gulden voor een bus melk van veertig liter en een wagen vol lammeren bracht vijftig gulden op. Adriaan was drie jaar oud toen het gezin van Texel naar het vaste land verhuisde, naar een huurboerderij langs de Westfriesche Dijk bij Sint Maarten. Na een paar jaar hard werken, bleek dat de verpachter zijn schoonzoon op het bedrijf wilde hebben. De familie Brak moest naar iets anders uitzien, wat niet meeviel. Vader Gerrit moest noodgedwongen boelhuis houden en kwam met vrouw en kinderen in een gewoon woonhuis terecht, waarin nog drie andere gezinnen leefden. Adriaan ging in die jaren in Sint Maartensbrug naar school. In 1939 kon de familie Brak weer een boerderij huren, deze keer aan de Uitlandseweg 6 in Callantsoog. Eige naar was de heer Bendien, die een textielfabriek had in Almelo. Adriaan stapte over naar de lagere school in het dorp en heeft zelfs nog een paar jaar les gehad in de noodschool in Hollywood aan de Oosterweg. Hij kreeg toen de leeftijd, waarop hij geacht werd mee te helpen op de boerderij. In de jaren daarop kwam hij er achter, dat hij geen veeboer wilde worden. In de oorlogsjaren waren er Duitse militairen bij hen ingekwartierd en Adri aan kon het best met ze rooien. Als jochie van dertien was het spannend om 's avonds met de soldaten in de schuur te praten en stiekem een sigaretje te roken. Dat roken heeft hij dus van hen geleerd.

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 2