De; stranding van Oost-Indiëvaarder de 1 Horstendaal' jan t Breme' De rijkbeladen retourvloot van de Oost-Indische Compagnie - bestaande uit negen schepen, vijf uit Batavia en vier uit Ceylon - had aan totale lading aan boord: anderhalf miljoen pond peper, idem koffie, een kwart miljoen pond muskaatnoten, idem nagelen, honderdduizend pond foe lie, een half miljoen pond salpeter, honderddrie kisten Chinees porselein, twintigduizend pond parelmoer, vijftigduizend pond tin, tropisch hout en vele andere oosterse producten als borax, kamfer, katoenen garens in geringe hoeveelheden. Van deze negen schepen kwamen er echter maar zes veilig en wel in Patria aan. Het schip de 'Westerbeek' onder schipper Hermanus Schutte verging op 2 september 1742 te Ferro bij Hitland (de Faroer eilanden ten noordwesten van de Shetlands) waarbij slechts elf man de ramp overleefden. Maar ook de 'Horstendaal' onder bevel van kapitein Jan Kelder en 'de Oude Zijpe' onder Joost Anker zagen geen kans vei lig het Marsdiep binnen te zeilen. De 'Horstendaal' strandde op 19 september 's middags om twaalf uur tijdens een zware noordwesterstorm op het strand voor 't Buyse Gat, een strandzwin in het Bui- tenveld tussen Callantsoog en Huisduinen. 'De Oude Zijpe', voor anker gegaan op de hoogte van Egmond, raakte op drift en strandde drie dagen later bij Zandvoort. Grensjurisdictie De plaats van de stranding van de 'Horstendaal' werd nog een probleem met grote juridische gevolgen. Oor spronkelijk was het Heersdiep de grensscheiding tus sen de eilanden Huisduinen en Callantsoog, maar na de verzanding van dit zeegat werd het zogenaamde Buise- gat, op de plaats waar omstreeks 1500 een haringbuis vergaan was en de zee een gat om het wrak gespoeld had, als strandscheiding tussen beide jurisdicties be schouwd. Hetgeen op de noordelijke oever van het Buisegat strandde behoorde aan Huisduinen/Den Helder, dat wat op de zuidoever aanspoelde aan 't Oog en wat midden in 't Gat was, was half om half (Heerlijkheidsarchief Cal lantsoog, no. 35) Landinwaarts, in het Buitenveld zelf, liep de grens iets zuidelijker, hetgeen uiteraard wel eens tot verwarring aanleiding gaf. Maar, aldus de rechtsgeleerde Paulus Abraham Gilles in een brief van 12 november 1742 aan de heren van Cal lantsoog: de rayeringe binnendijks...heeft niets gemeen met de stranden,...de jurisdictie van de stranden tus sen de Helder en Calands Ooge...is ter wederzijde van het Buytenveldt streckend. Zee swaer verbolgen Toen mr. Jacob Coren van der Mieden, die door zijn hu welijk met Suzanne Doublet voor één vierde Heer der heerlijkheid Callantsoog was, op de plaats van de stran ding aankwam, werden de grote en fokkemast van de 'Horstendaal'juist gekapt en overboord gezet. X km. Strand- en landscheiding ten westen en oosten van de Zand dijk; naar een schets van Jacob Coren van der Mieden; HAC nr. 2. 1. Noordzee; 2. Zanddijk strandpalen; 3. jurisdictiegrens: al les noordelijk ervan voor Huisduinen en Den Helder, zuidelijk ervan voor Callantsoog; 4. Buisegat; 5. huidige gemeentegrens 58

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 18