iüüiSiffi Telefonische transactie In de legendarische winter van 1963 - Elfstedentocht, Reinier Paping - koopt Doeke op Tweede Kerstdag van Jacob Vos het pand Dorpsplein 17, het voormalige huisje van Tante Pietertje. Nu is Hoek vis en snacks er in ge vestigd. De transactie gebeurt telefonisch, zoveel haast heeft hij, en de ouders van Doeke en Mien stellen zich garant. In mei trekken ze er in. Het huis wordt elk seizoen omgebouwd tot winkel: de slaapkamer is dan woonka mer en de woonkamer winkel. Na het zomerseizoen wordt het weer omgetoverd tot woonhuis. Dit gebeurt zes zomers lang. 's Winters werkt Doeke drie dagen in de drukkerij en vent twee dagen met een bakwagen. Wilma kijkt in die tijd niet echt uit naar het visventen van haar vader. Ze zit 'met samengeknepen billen' in de klas als Doeke extra lang in de Schoolstraat blijft staan en nét iets harder dan normaal van zijn aanwezigheid blijk geeft. 'In de winkel zaten de klanten op vistonnen,' zegt Mien, 'want geld voor meubilair hadden we niet, het statiegeld konden we nog net opbrengen. De hoepels staken er bo venuit. Als ze weer opstonden hadden meiden de ringen in hun achterwerk staan!' De lokale krant doet verslag van de opening en ziet er een nouveauté in; de verslag gever spreekt van 'moderne zittonnen.' In 1964 overlijdt Miens vader. 'Doeke had het geleende geld voor de bak fiets net op tijd kunnen terugbetalen,' zegt Mien. Kinderstoeltje Het zijn hectische tijden. Elke dag vroeg op en als de Hollandse nieuwe binnenkomt, worden er lange dagen gemaakt-vis en haring schoonmaken, héél veel haring. Mien: 'Wim de Haas, de kapper, heeft toen een kinder stoeltje voor me gehaald, lekker hoog, kon ik af en toe zitten.' Met Pinksteren voor de deur besluit Mien extra bijtijds op te staan om haring te snijden: om 6 uur. 1962. Regien op de eerste bakwagen I/eten Ti.tmiR&i 1966. Viscafetaria Het Haringvat 55

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 15