1916 waarbij Waterland en de Anna Paulow- napolder blank kwamen te staan. De provin cie besloot naar aanleiding van deze ramp het beheer van alle primaire en de belangrijkste secundaire waterkeringen - inclusief de Voor-, Noord- en Zuidschinlceldijk - in één hand en wel van het NHNK te concentreren. NHNK be gon in 1921 daadwerkelijk met de uitvoering van de opgedragen taken. Het liet onder meer de weg langs de Zuidschinlceldijk tot volle te vredenheid van Burgemeester en Wethouders (B en W) van Callantsoog verbeteren. De schrik was dan ook groot toen de provincie in 1924 voornemens bleek de Zuidschinlceldijk en Voordijk terug te geven aan de polder omdat die hun karakter als waterkering hadden ver loren. Het polderbestuur wees er direct op dat de Voordijk bij de storm van 1894 een ramp zalige overstroming had voorkomen en dat destijds ook in de duinen bij strandpaal 17 de toestand kritiek was. Bij een doorbraak aldaar hadden de Zijperdijlc en Zuidschinlceldijk het water moeten keren. Gelukkig bleef alles zo als het was. In mei 1933 klaagde de VW opnieuw over de slechte staat van een weg en wel de Dorpsweg "...hetgeen bezoek van vreemdelingen aan het dorp Callantsoog als badplaats zeker niet zal bevorderen." Deze weg, bestaande uit een gedeelte Zuidschinlceldijk, de weg langs het dorpsplein en een stulc van de Duinweg, was gedeeltelijk in onderhoud bij de gemeente en gedeeltelijk bij de polder. B en W voelden voor overdracht van de weg aan het grote HNHK, dat over de financiën, het materieel en de expertise beschikte om de weg perfect te her stellen. HNHK bleek hiertoe bereid. Gedeelten van de weg waren echter eigendom van par ticulieren en dit veroorzaakte veel admini stratieve soesa. Uiteindelijk nam HNHK op 1 januari 1938 de weg in eigendom en beheer. Daar stond een jaarlijks door de gemeente en de polder te betalen vergoeding tegenover. De polder zelf begon in 1934 proeven te nemen met het teren van wegen om stofvorming te gen te gaan. Op die manier kon het grind ook beter vastgelegd worden en kwamen er niet zo snel gaten in de weg. De proeven vielen kenne lijk gunstig uit, want een jaar later besloten de stemgerechtigde ingelanden tot het teren van een serie wegen. GS stemden met het plan in, mits de paardenpaadjes werden uitgebroken. Ter bestrijding van de kosten sloot de polder een lening van 4.000 gulden af. Het werk werd uitgevoerd door Daalder uit Alkmaar. Een on verdeeld succes was het eerst niet. Krantenbericht naar aanleiding van het zilveren ju bileum van dijkgraaf H. Kruisveld in mei 1931. Kruisveld maakte in 1936 plaats voor zijn zoon P.J. Kruisveld. Zie inv.nr. 4, 26-5-1931. -65.- Dfffctjraaf Kruisveld, Een stukje geschiedenis. De heer Stammes neemt nu de gelegenheid te baat om den dijkgraaf toe te spreken in verband met diens jubileum. Het was 9 Februari 1906, toen de heer Kruisveld tot dijkgraaf werd gekozen en 26 Mei d.a.v. beëedigd. Spr. wijst er op dat toen de heer Kruisveld werd benoemd, het inwendig beheer van den polder niet veel van den functionnaris eischte. Het hooge gedeelte loosde uit op Schermerboezem, voor het lage gedeelte was er de Boskermolen en alleen het onder houd der wegen vroeg dus aandacht. Maar dat is spoedig veranderd. Immers op 4 Augustus 1906 kwam in behandeling een verzoek, geteelcend door 25 stem gerechtigde ingelanden, om te plaatsen een machine tot inmaling. In die bestuursvergadering werd be sloten dat de heer Wartenhorst een plan met bere kening zou maken. Op 19 Februari 1907 besloot het bestuur niet op dit plan in te gaan, als zijnde te duur boven de kracht van den polder. Evenwel de nood dwong, men zag voordeel in het inbrengen van wa ter en op 19 December 1908 besloot het bestuur de stemgerechtigde ingelanden in staat te stellen uit spraak te doen. In de vergadering van 30 Januari 1909 werd met 33 tegen 13 stemmen besloten tot bemaling over te gaan en aan den heer Mann als deskundige werd opgedragen plan en teekening U maken. Óp 21 Augustus diende de heer Mann 3 plannen in en in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden op 4 September van dat jaar werd plan B met 30 tegen 4 stemmen aangenomen en besloten een geldleening ad f25000 aan te gaan. Op 16 November 1909 keurden Ged. Staten dit be sluit goed. Op 3 October 1910, werd het maken van het machinegebouw aanbesteed en besloten tot aan schaffing van een bronsmotor en een pomp van Nering en Bögel. Op 8 Febr. d.a.v. werd proef gema len en de heer Bregman tot machine-leider be noemd. En dank zij diens goede leiding heeft de machine nu 20 jaren uitstekend geloopen. Spr. kan zich voorstellen, dat om tot dit besluit te komen er veel beroering en veel strijd is geweest en weet dat de dijkgraaf zelf een groot voorstander van de be maling is geweest. Maar spr. herinnert aan het spreekwoord: er is geen zegen zonder strijd. De uit gaven voor deze bemaling zijn wel 3 of 4 maal te ruggekomen in de meerdere opbrengsten. Uit erken telijkheid voor alles wat de dijkgraaf voor den pol der heeft gedaan, heeft het bestuur gemeend den heer Kruisveld een foto te moeten aanbieden, een foto waarop het bestuur, penningmeester en secre taris met het machinegebouw; de penningmeester die steeds actief is om de lasten op tijd binnen te krijgen, de secretaris die de vroegere verzuimen flink terecht heeft gebracht. En bovendien komt er op voor de machineleider, die bij het inwendig beheer voor den dijkgraaf zoo'n grooten steun is geweest. Spr. hoopt dat de jubilaris de foto een goede plaats zal geven en is overtuigd dat deze met veel genoe gen naar deze foto zal zien. De dijkgraaf dankt den polder zeer voor dit aan denken. Zijne benoeming was toenmaals geen bui tenkansje, een polder die niets was, maar alleen een plan had. Het was de oude heer Vos die het denk beeld opperde om een waterpas te krijgen en na veel gehaspel hebben de stemgerechtigden uitspraak ge daan. Spr. wijst er op, dat ook de heer Mann woor den van dank toekomen, terwijl de stemgerechtigde ingelanden spr. een flinken steun zijn geweest. 25 Jaar geleden was het hier hei en nog eens hei en thans hebben we een bloeiende polder. Er blijkt uit dat het besluit geen misplaatste grap is geweest. Hierna volgt sluiting.

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 5