i mitteerde Raden opdracht het lazaret voor afbraak te verkopen. Het had slechts 22 jaar dienst gedaan. De Schans als ziekenboeg Na het verdwijnen van het lazaret, moest in incidentele gevallen dan toch maar weer de Schans op Texel dienst doen, zoals bijvoor beeld in 1757. Op 26 juli kregen Gecommit teerde Raden een verzoek van de Amster damse Admiraliteit om meer dan honderd zieken van 's Lands schip 'Damiate', dat onder schout-bij-nacht Seis was binnengevallen, in de Schans te mogen inkwartieren. De admiraliteit beloofde na vertrek van de laatste zieken, de Schans in oude toestand te zullen opleveren. Opziener Matthijs den Ber ger, die in de Schans woonde, schreef op 29 juli verontrust, dat hij hoopte niet te hoeven verhuizen. Hij had al eerder scheepsvolk on derdak verleend, zonder dat verhuizing nodig was. Twee dagen later schreef hij Gecommit teerde Raden opnieuw dat de 'oppermeester' van de 'Damiate' bij hem geweest was met de mededeling, dat hij een honderdtal zieken moest bergen. Hij schreef: Ilc heb reeds plaats gemaakt voor 160 man. Maar hem verontrustte het meest dat in het getoonde bevel ook sprake was dat hijzelf de Schans zou moeten verlaten, een or der, waarin mijn vonnis al gereet lijt om op de eerste order te moeten verhuysen. Het is mijn seer leet, dat ik op het gehele eyland geen woning kan krijgen en ben meest verlegen met mijn barge (hooiklamp) en vee. Er kan nog wel 150 boven de genoemde 100, zon der dat ik hoef te verhuizen. Den Berger verzocht enige wachten te mogen aanstellen om tegen brand te waken, want dit volk maar op hoy en stroo neerlijt en leggen hier dan in te roken. Zonder bewaking zouden bij een eerdere gelegenheid de barakken al zijn afgebrand. De bewakers hadden toen een be gin van brand kunnen blussen. Den Berger mocht blijven. Tot begin januari 1758 had hij zieken in de Schans. Op 27 janu ari 1758 berichtte het Amsterdamse Admira liteitscollege aan Gecommitteerde Raden, dat de Schans ontruimd was en Den Berger vijftig gulden voor het opruimen en ongemak was toege- legt. Met toestemming van de auteur overgenomen uit het boek: Varensgasten en ander volk. Aan het eind van dit jubileumjaar een foto van de redactie in de huidige samenstelling. U ziet Dymph Molenaar, Lammie de Ruiter, Lucas Pouwels, Muja Blokker en Klaas Schuurman. foto: Liesbeth Kuiper Wij wensen n evenais besturen van de Historische Vereniging, Callinger Erfgoed en kan werkgroepen een goed en gezond 2011. - —4

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 18