O KJ tCaUaMtsmq 1939 - 1940 Dick Husslage In de zomer van 2007 kocht ik een nummer van De Clock van Callens-Ooghe. Met veel belangstelling heb ik dit blad gelezen. Het herinnerde mij aan de tijd dat ik met mijn ouders enige maanden in Callantsoog heb gewoond: namelijk toen mijn vader daar als militair was gelegerd. Ondanks het feit dat ik toen erg jong was, weet ik mij uit die tijd nog veel te herinneren. Tegenwoordig verblijven we ook regelmatig in Callantsoog op de camping van de Nederlandse Caravan Club (NCC) naast de Zijperdijk. Zaandam Tot september 1939 hadden wij in Zaandam een vrij zorgeloos leven geleid. Mijn vader, moe der, zusje Guurtje (juni 1939) en ik (1934). Vader, ooit opgeleid tot marconist, was in het dage lijks leven beheerder van een radiocentrale (toen nog privé, na 1942 overgenomen door de PTT) en we woonden in een fraai huis in Zaandam. Hoewel het voor mijn ouders hard en veel werken was, hadden we het re delijk goed, in de crisistijd een heel ding. Mobilisatie Moeder met Guurtje op de arm - april 1940 In september 1939 kwam er aan de rust in huize Husslage echter een einde. Vader (lich ting 1928) kreeg een militaire oproep vanwege de mobilisatie en moest zich melden in Cal lantsoog. Mijn ouders hadden nog nooit van dat dorp gehoord en wisten bij benadering dan ook niet waar het ergens in Nederland lag. De eerste gedachte was: "Het zal wel een dorp in de grensstreek zijn." Al snel kwamen ze er achter dat het een kleine badplaats in Noord-Holland was, gelegen tussen Petten en Den Helder. Dus vader meldde zich de dag van opkomst ter plaatse. Zonder dat hij het wist, was hij inmiddels tot sergeant bevorderd en dat gaf hem 't recht om bij particulieren inge kwartierd te worden. Kosthuis Na enige tijd kwam hij terecht bij de familie Kooger die in een klein huis recht tegenover pension De Seinpost woonde. Vaders kostbaas, Siemen Kooger, werkte bij het onderhoud van de zeeweringen. Ooit had hij, zoals hij eens vertelde, een vishandel gehad samen met Gert Baken. De vrouw van Siemen, Johanna Kooger- Ree was huisvrouw. Vroeger had ze als kokkin gewerkt bij de fami lie Van der Poll, toentertijd eigenaar van Het Zwanenwater. Daar stopte ze mee toen ze in het huwelijk trad. Het echtpaar had geen kin deren. Betrekkelijk kort voordat vader bij hen in huis kwam, was hun enig kind, dochtertje Elzebetje, aan hersenvliesontsteking overle den. Vader was beslist geen uitgaanstype en 's avonds als zijn dienst er op zat, bleef hij meest al bij de familie Kooger en werd er gekaart of naar de radio geluisterd. Hieruit is toen een langdurende vriendschap ontstaan. Nymphea Al gauw kon vader het huisje Nymphea hu ren. Het stond recht tegenover De Grote Villa en was eigendom van de heer Van Andel. (Naar men vertelde, was hij vroeger leraar van prinses Ju liana geweest.) Vanuit de woonkamer hadden we een prachtig uitzicht op zee. Voor het huis liep een spoorlijn waarover soms een door een kleine stoomlocomotief getrokken goederen treintje reed. Naderhand is mij verteld dat het een werkspoor was tussen Groote Keeten en Petten en dat het diende voor aanvoer van reparatiemateriaal voor de Hondsbossche Zee wering. -28.- NinrHALA

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 8