Onikulüitq broHsZMspla^u&ttb Dries Blokker TER HERINNERING AAN HET ZINKEN VAN HR. MS. JOHAN MAURITS VAN NASSAU OP 14 MEI 1940 Met de onthulling van deze plaquette heeft de Historische Vereniging de aandacht ook willen rich ten op wat hier tijdens de oorlogsjaren voor de kust is gebeurd. A.J. Baak, opstapper van de 0 22 op de torpedoboot G13, schreef in 1986 aan Kees Schaap, toen redactielid van 'De Clock', zijn relaas over de gebeurtenissen voor de kust van Callantsoog in de avond van 14 mei 1940: Uit het vooronder komend zagen we dat we richting volle zee stoomden met Callantsoog in de rug. Na eenige tijd zagen we een verza meling schepen liggen en tegelijkertijd werden we door duitsche vliegtuigen met mitrailleur kogels bestookt, die waarschijnlijk een bezoek gebracht hadden aan de verzameling schepen verder in zee.... Vrij dicht genaderd komen we in een grote olievlek terecht, deze olievlek en de mensen die daar in ronddrijven, doen je besef fen dat de Nassau de grond in is geboord... Op 4 mei jl. heeft de Historische Vereni ging Callantsoog op de muur in de noord westhoek van de kerk, de zogenaamde 'drenkelingenhoelc', met toestemming van het kerkbestuur een bronzen gedenkplaat bevestigd en onthuld, waarop de ondergang van de kanonneerboot Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau 5 mijl ten westen van Callantsoog wordt gememoreerd. Van de 17 omgekomen bemanningsleden spoelden er vier aan op het Noorderstrand van Callantsoog. Dat is nu ze ventigjaar geleden. De onthulling vond plaats in aanwezigheid van Kees van Aken, toen lichtmatroos op de 'Maurits' die daarbij zwaar verbrand raakte. Hij herstelde in Engeland. De plaquette werd V.l.n.r. Suze Vriesman, Jankees Trimpe Burger, Deborah Trimpe Burger-Hogg, Jaap van Aken, Kees van Aken zichtbaar door het halfstok hijsen van de Ne derlandse vlag door directeur kustwacht Jan kees Trimpe Burger en zijn echtgenote, Debo rah Trimpe Burger-Hogg. Het koor Calla Canta zong daarvoor "Wilt heden nu treden" en de heer Trimpe Burger hield daarna een korte toespraak. Toen begon de uitgebreide, vijfjaarlijkse, her denking met een plechtigheid in de kerk. Calla Canta bracht een vijftal liederen, waar onder het zeemansgebed, ten gehore. Leo Bromlewe, Dries Blokker en de burgemeester mevrouw M.G. Dekker spraken en Jantien Bij voet, begeleid door Bas Bruinsma, zong ontroerend mooi. De Zij per Mu ziek Vereniging speelde bij de rond gang over het kerkhof. Na de plechtig heid, bij het informele samenzijn in de kerk, overhandigde Alex Blokker een opgedoken granaathuls van het 15 cm-geschut van de 'Maurits' aan Kees van Aken en zijn zoon Jaap, met de suggestie die te zijner tijd over te dragen aan het Kazematten Museum in Kornwerderzand, waar een hele tentoonstelling aan de 'Maurits' is ge wijd. De herdenking greep Kees van Aken meer aan dan hij verwacht had: "Je bent, hoe lang ook geleden, ineens te rug in wat toen gebeurde." -25.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 5