Uit ket d&cjbwk vast Qijs Ovfawt Bronnen: A. Krijnen - Geschiedenis van beheer en gebruik van het Zwanenwater, doctoraalscriptie Vrije Universiteit Amsterdam, april 1982. K.H. Voous - In de ban van de vogels, Utrecht 1995. D. Woets - Vogels van het Zwanenwater, Klaas Woudt bv, Zaandijk 1972. Omdat het dit jaar 65 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd, hebben we in het dagboek van Gijs Oskam gezocht naar zijn notities in de aanloop naar de bevrijding. Gijs was inmiddels onge veer 18 jaar. Woensdag 4 april 1945 Koud. In Callantsoog staan nu helemaal geen wachten meer. Men kan er nu zonder Ausweis door. Er staan echter wel vier luxe auto's die ze hier nog nooit gehad hebben. Het nieuws meldt: er zijn tekenen, die erop wijzen dat de terugtocht uit Nederland begonnen is. Donderdag 5 april 1945 's Middags ben ik naar Groote Keeten geweest en heb toen kennisgemaakt met den luite nant, wien ik vroeg om vrijgave van Groote Keeten. Hij had vandaag geen tijd, ilc moest morgen maar terugkomen. Een hoofdfeldwe- bel was toen al aan 't inpakken. Vrijdag 6 april 1945 De hele eenheid uit Callantsoog is weer ver trokken. Alle telefoons zijn afgesneden, zelfs die van gemeentehuizen en artsen. Ga 's avonds naar de militairen in Callantsoog, op zoek naar den luitenant. Er zijn nog maar twee soldaten, verder is alles "abgereist". Dinsdag 10 april 1945 We krijgen de telefoon terug. Echter met een ander nummer. Alleen het gemeentehuis en het postkantoor zijn nog maar aangesloten. Donderdag 12 april 1945 Als ilc 's middags door Callantsoog rijd, vra gen twee Duitsers me naar de weg. Ze rijden mee terug en vragen hoe het mogelijk is, dat Callantsoog zo verwoest is, of er soms "lcrieg" geweest is? Zaterdag 14 april 1945 Ilc ga voor 't eerst weer naar kantoor, omdat de lcachelmalaise voorbij is. De hele dag door is er geen water. Thuis hebben we een goede regenbak en ook voor het vee goede slooten. Dinsdag 17 april 1945 Ilc heb een onderhoud gehad met Van der Plas. Breebaart komt weer als burgemeester in Zij- pe, en zoolang men nog niets van Rehorst ge hoord heeft, wordt die hier ook loco. Zondag 22 april 1945 Ruw en koud. Teun wordt 24 jaar. Er gebeurt verder weinig. Vrijdag 27 april 1945 Het broodrantsoen is weer verlaagd en be draagt nu nog slechts 400 gr. per persoon per week, dat is per 4 personen 1 brood per week. Zondag 29 april 1945 Teun komt 's morgens thuis met het bericht dat Hitier stervende is. Buurman vertelt mij dat Mussolini hedenmorgen door een snelge- richt ter dood is veroordeeld. Vanmorgen zijn de eerste vliegtuigen opgestegen, die bij de steden voedsel uit zullen werpen. Aider heeft 's middags pijn in zijn lijf. Het eten is hem te zwaar geweest. Hij moet later overgeven. Maandag 30 april 1945 Het einde is wel eens waar nog niet gekomen, maar 't is nu toch zoo, dat wij elke dag voor grote verrassingen kunnen komen te staan. De Oostelijke provincies evenals de Veluwe werden bevrijd. De Westelijke provincies even wel bleven achter, met een zware Duitsche bezetting. Gelukkig zal spoedig voldoende voedsel voor de uitgehongerden aangevoerd zijn en dan is een van de grootste zorgen voor bij Maar wanneer raakt West Nederland eens verlost. Aan het Nederlandsche front wordt niet meer gevochten; vliegtuigen worden niet meer beschoten en over enkele dagen zullen Engelsche auto's in de steden rondrijden om er voedsel te brengen. En nog duurt de oorlog voort. Ilc lean er niet meer bij... -39.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 19