m Zo erg als zij er tegenop zag, zo bijzon der goed is het haar uiteindelijk 'in de wijk' bevallen. Jaren later zei Matty dat zij zich geen ander leven had kunnen voorstellen. Een probleempje was wel dat haar wijk zich uitstrekte van het rooms-katholie- lce kerkhof aan de Jan Verfailleweg in Den Helder tot aan het Zwanenwater in Callantsoog. Het enige vervoermid del dat zij had was een fiets. Als het te genzat en Matty op één dag patiënten moest bezoeken in Den Helder, Julia- nadorp en vlak bij het Zwanenwater, dan was zij van 's morgens 7 uur tot 's avonds 11 uur in touw. Als je jong bent is dat nog geen probleem (hoewel: alles op de fiets, ik zou het niet doen! - sv). Van vader Simon 'kreeg' zij na de oorlog nog een Engelse Austin, maar deze gebruikte te veel benzine doordat Matty, na het middagje rijles dat zij van de plaatselijke slager kreeg, alleen vooruit kon rijden. Behoorlijk inparke ren en achteruit rijden was er niet bij, zodat zij in plaats van te keren regelmatig om een heel dorp heen moest rijden. Dit maakte de auto te duur voor haar. Daarom schafte zij na enige tijd een Solex aan, en het bezoeken van patiënten was opeens een stuk gemakkelijker en goedkoper. Na de Solex kwam er een scooter. Deze had het euvel dat hij in de vroege ochtend startproble men had. Met een ruk aan een of andere kabel wilde de motor wel starten, maar het aantrek ken van de kabel was mannenwerk. Bertus Langeveld, de groenteboer en Jaap Boeder, de melkboer startten om beurten 's morgens in alle vroegte (07.00 uur) de scooter van de zuster. Ook Aris Vriesman en andere sterke mannen hebben menigmaal de scooter aan de praat gekregen. Heel lief, maar uiteindelijk niet vol te houden. Daardoor kwamen Callantsogers Cor Hoek en Arie Glasbergen in november 1960 op het idee een inzamelactie te beginnen voor een au tootje voor zuster Boendermaker. Nadat alles onder de bezielende leiding van Kees van Eclc goed was uitgedacht en geregeld, werden de dames van de Plattelandsvrouwen gecharterd: 21 vrijwilligsters haalden binnen een week bij de Callantsoger bevolking het benodigde be drag voor een Fiat 600 bij ellcaar. Een meester werk! De Fiat werd in Den Helder gekocht bij de V.l.n.r. Kees van Eek, de heer Dienaar, de zuster in de auto, Cor Hoek, Arie Glasbergen firma Dienaar en er werd een datum bepaald waarop het wagentje aan de zuster zou wor den overgedragen. De afdeling Zijpe-Callants- oog van het Witte Kruis werd officieel eige naar van de Fiat, onder voorwaarde dat deze onmiddellijk ter beschikking van de zuster zou worden gesteld. Zaterdag 25 februari was het dan eindelijk zover: zuster Boendermaker werd met een smoesje naar Hotel Callant gelokt, waar de hele zaal al vol Callantsogers zat en de fanfare onder leiding van Aris Vriesman er lustig op los speelde. Op het podium stonden bloem stukken voor een dicht gordijn. De zuster werd uitgenodigd samen met haar zus Jeanne en nichtje Simone in het midden van de voor ste rij plaats te nemen. Uit de krantenknipsels is het verloop van de middag te reconstrueren. Toen de fanfare was uitgespeeld, betrad burge meester W.L. Correljé het podium en nodigde de nog zeer jonge kinderen van Cor Hoek en Arie Glasbergen, Rudi en Marijke, uit om op het podium te komen. De kleuters overhandig den de wijkzuster een bloemetje, autopapie ren en autosleutels. Autosleutels, wat moest ze daarmee? Al snel werd duidelijk waarvoor deze dienden toen het gordijn werd geopend: daar stond een spiksplinternieuwe witte Fiat 600 op het podium! Burgemeester Correljé droeg de auto formeel over aan het Witte Kruis in de persoon van de voorzitter burgemeester mr. D. Breebaart van de Zijperpolder, die de Fiat meteen aan zuster Boendermaker overhandigde. De zuster was behoorlijk onder de indruk. Zij nam plaats achter het stuur en zou zonder blikken of blo- Ü- -33.- jf.'-èfz

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 13