Een auto tw de zulten Simone van Velze-Boendermaker In het eerste nummer van De Clock 18e jaargang (2003) vertelt mevrouw M. Baken-Boendermaker (zuster Boendermaker) ter gelegenheid van haar 85e verjaardag over haar leven. Nu 'de zuster' in een woonzorghuis in Sint Pancras woont en er daar geen ruimte is voor alles wat zij zoal in de loop der jaren heeft verzameld, worden de diverse spullen bij anderen ondergebracht. Ik, nichtfje) Simone Boendermaker, heb een paar dozen en albums met foto's gekregen. Ook alle jaargangen van De Clock van Callens-Ooghe kreeg ik mee. Met behulp van wat foto's en krantenknipsels heb ik onderstaand verhaal kunnen maken. Zeer geachte Burgemeester, Commissie, Fanfarecorps en belangstellenden, Wat heeft U mij een hele grote verrassing bereid. Ik ben gewoon sprakeloos, woorden schieten hier te kort. In deze betrekkelijk kleine gemeenschap, en dan zó'n groot cadeau, dat is overweldigend. De ini tiatiefnemers daarvoor heel hartelijk bedankt. Ik snap wel dat hier een hele grote voorbereiding nodig is geweest. Alle dorpelingen mijn hartelijke dank, dat zij in deze dure tijd voor mij zo veel over hadden. Woorden ontbreken mij, om mijn heel grote dank uit te drukken. Van harte hoop ik dat het mij gegeven moge worden, Uw grote genegenheid jegens mij te kunnen beant woorden door, waar nodig, mij aan Uw welzijn vol ledig te wijden. Hartelijk dank! Deze woorden sprak de toenmalige wijkver pleegster Matty Boendermaker zaterdagmid dag 25 februari 1961 in Hotel Callant na de overhandiging van een door de bevolking van Callantsoog voor 'de zuster' bij elkaar gecol lecteerde Fiat 600. Van jongs af aan, toen zij nog op de lagere school in Den Helder zat, wist de kleine Matty het al: zij wilde verpleegster worden. Na vol tooiing van de Vakschool (zo werd de Helderse huishoudschool op de Vijfsprong genoemd) was zij nog te jong om aan de verpleegstersopleiding te mogen beginnen. Om de tijd door te komen heeft zij daarom alle cursussen die maar op dit vakgebied werden gegeven, gevolgd. Een goede start voor een brede(re) kijk op het le ven! Op 28 juli 1938 vertrok zij eindelijk naar Utrecht, waar zij in het Diaconessenhuis haar opleiding begon. Gemakkelijk was het niet: de dagen waren lang, het werk was zwaar en er heerste een strenge tucht. Die tucht, ach, daar waren wel manieren voor om die te omzeilen. Iedereen die ooit jong geweest is kent ze. Matty was lichamelijk niet sterlc, maar door haar - zeg maar rustig: ijzeren - wil heeft zij de opleiding kunnen voltooien. Na de oorlog behaalde zij haar 'ooievaartje' aan de vroed vrouwenschool in Rotterdam. De zuster bedankt iedereen voor het grote cadeau Matty werkte als verpleegster in onder meer Utrecht, Delft en Arnhem. Zij had het er goed naar haar zin, tot zij een brief van haar vader Simon kreeg waarin hij schreef 'Meid, kom toch naar huis. Er is hier een baantje voor je op Juliana- dorp!' Dat betekende 'de wijk in', en daar had Matty geen zin in. Doen wat je vader graag wil dat je doet is niet aantrekkelijk, vooral niet als je eenmaal 'vrij' bent. Toen echter bleek dat zij vatbaar was voor tbc heeft Matty toch bak zeil gehaald en kwam terug naar de kop van Noord-Holland. -32.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 12