kale Nel Rentenaar-Bakker "Bertus," zee moeder teugen d'r achttienjarige zeun, "wil jij efkes mee te boskippe halen bai Albert Hoin? Je vader wil liever eerst z'n karwaaitje ofmake, maar 't voegt moin beter as we nou metten gaan." Bertus had 'r niet veul ore nei, maar 'tfoit dat ie den met z'n vaders auto mocht, maakte 't weer een beetje goed. Dus deer gonge ze op nei Skagen. De verse brode onderin en deer boveop zwere flesse, op een bakkie druive douwde hai een paar blikke slabone. Hai had 'r geniesen erg in dat zuks niet kon. De stroom boskippe kon ie olc niet zo gauw bai houë en hai wier 'r hille- gaar een beetje tureluurs van. Moeder gaf 'm ok nag of en toe een slcrobbering as ze zag hoe wild ie met de boskippe omsprong. Afoin, 't end was in zicht. Nag een paar bak kies met slaatjes en den gauw vort. Maar deur z'n stoetelighoid stootte Bertus zo'n bak kie onderstebove, 't desseltje vloog 'r of en 't slaatje belandde op de loupende band. Wat most ie deer nou weer mee an. Hai graaide met z'n hande 't spul bai mekaar en kwakte 't terug in 't bakkie en zo gong 't de tas in. De maionaise zat op de spruitjes en de suiker. Maar deer tilde ie niet zweer an, ze wazze gelukkig klaar, nag gauw efkes een veeg met z'n zaddoelc over de band en hai boinsde toe met grote stappe de winkel uit, moeder met opgestoken steert 'r achteran. "Nooit neem ik jou meer mee as ik om boskip pe moet," zee ze en dat was nou precies wat ie wou, dus deer had ze 'm hillegaar niet mee, hai was d'r bloid om. Thuis, bai 't uitpakken van de boskippe was 't een zielig zoodje wat 'r uit de tasse kwam. De brode zatte goed in de kreukels, de druive wazze kneusd, de pakkies butter hadde alle gaar grote deuke en 't slaatje kon zo in de vul- lesbak, deer was moeder vies van. De koekies hadde 't olc niet overleefd, want deer lag een zak met voif kilo eerappele op. Moeder wier al lcwaaier toe ze de slcade bekeek. Bertus was woiselijk buiten bleven, maar vader kwam ef kes lcoike. "Nou, zo te zien hei je een beste hulp an Ber tus had, dat mag ie zeker meer doen? Ilc hoop dat ie de auto niet zo verinneweerd heb as de boskippe." "Nei," zee moeder, "deer is niks mee beurd. Maar in 't vervolg gaan jij maar weer mee oor, want an zo'n hulp as Bertus is, hei je allien maar arremoed." Toe ze een perlceerplasie vonden hadde wou moeder dat Bertus mee de winkel ingong, want den kon hai mooi bai de kassa de bos kippe in de tasse palclce. En zo beurde 't. Moeder liep met 't lcartje langs de slcappe en maar inlade; toe ze oplest bai de kassa kwam, was 't boordevol. Ze most olc nag een toidje op 'r beurt wachte olc, want 'r ware wel vier lclante vóór d'r. Bertus stond zowat een gaatje in de grond te trappen, 't Duurde 'm veul te lang en hai wou zo gauw as moge lijk was weer weg. Oindelijlc oor, was moeder an de beurt. Ze sta pelde alles op de loupende band. 't Moidje van de kassa sloeg de proize an en toe kwam de boel bai Bertus terecht. Hai was niet erg rap met inpakken en douwde alles voor de vuist weg in de tasse. -7.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 9