Vathprrren Ut de tijd Deel 3 - Het gezin Borst Dymph Molenaar Ten derde male in de pen geklommen (en dat achter de computer!) voor het deel over Klaas en Riet Borst- Eriks. De tijdsporen van hun levens werden uitgebreid met die van kinderen en kleinkinde ren. Volgend jaar vieren ze, bij leven en welzijn, het feit dat ze 60 jaar getrouwd zijn. deur uit, te laat komen mocht natuurlijk niet. Dat lukte me meestal wel. Het kantoor (voor heen slaapkamer) bevond zich op de bovenver dieping in het woonhuis van de architect aan De Singel, vlak achter het toenmalige gemeen tehuis. Aanvankelijk vormden alleen de baas en ik het personeel. Later kwamen er twee mensen bij. Er bestond in de naoorlogse jaren herhouw- plicht en daar was een levendige handel in. Hele hoge subsidies kwamen ter beschikking ten bate van die herbouwplicht. Men voerde het puin van de kapotgebombardeerde stadsdelen af. Bovendien werd de buiten schot gebleven wirwar van steegjes en straatjes van oud Den Helder gesloopt. Zo kwam er ruimte voor het bouwen van heel nieuwe straten en wijken. Het was een verschrikkelijk drukke periode." Klaas en Riet - Trouwdag augustus 1950 Het prille begin Klaas en Riet traden in het huwelijk in augus tus 1950. Ze kwamen te wonen in Groote Kee- ten. Hun eerste woning was een laag, houten, enkelwandig zomerhuis met slechts een kleine woonkamer en slaapkamer. In de winter was het er koud en vochtig. Een potkacheltje deed z'n best de boel warm te houden. Soms wilde het kacheltje niet goed trekken, dan stond met een het hele huis vol rook. De naaste buren wa ren de familie Jan van Scheijen en de familie Dirk van Scheijen. Jan van Scheijen senior was de eigenaar van het pandje en kwam, de huis baas zijnde, elke week f 2,50 aan huur ophalen. Kostwinner Klaas: "Ik was werkzaam in Den Helder op ar chitectenbureau Sok en verdiende in die tijd zo ongeveer f 25,= per week. Weer of geen weer, elke dag op de fiets naar het werk. Bijtijds de Moederschap Eenmaal getrouwd moest Riet er erg aan wen nen om 'op jezelf te wonen, het was zo heel an ders. Ze was voorheen door haar baantjes altijd druk bezig en veel onder de mensen. Nu zat ze de hele dag helemaal alleen thuis. Maar dat ver anderde. Riet: "Ons eerste kind, Teun, werd ge boren in januari 1951. De wieg kon er net bij in het slaapkamertje. Oma Borst, de moeder van Klaas, assisteerde bij de bevalling. Ze was in de loop der jaren in het beroep van baker gegroeid en had onderhand heel Groote Keeten ter we reld geholpen." Het was de gewoonte taart of gebakjes te laten bezorgen als kraamcadeau. Een grote wand- plank in de slaapkamer stond helemaal vol met van die houten gebaksdozen. Bakker Jo Beun kreeg dat in de gaten en stelde voor maar even te stoppen en een nog-tegoed-lijstje aan te leg gen voor de rest van de leveranties. Riet: "Onze eersteling was met vijf pond en drieënhalf ons aan de kleine kant en huilde veel. Ilc voedde hem zelf, maar dat was niet genoeg. De zuigfles kwam er aan te pas: gewone mellc, van de melk boer, die met water aangelengd moest worden. En nog huilde de baby. Mijn vader kwam op het idee eens een keer een koeienmelkmonsterfles- je te vullen met de babymelk en mee te sturen naar de fabriek om te laten testen. Het vetge- -68.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 8