Klêüte jeéttw tmf&en, HMH f Piet Beun Mijn grootouders waren Jan Weij en Antje Langereis. Verhalen verteld tijdens 'een koppie doen', thee met een koekje. De theepot werd warm gehouden op een petroleumstel, een zogenaamde één- pitter, of in de theemuts. Mijn moeder, Annie Beun-Weij, vertelde mij wat ik per sé wilde weten. En ik wilde inderdaad veel weten. En als moeder het niet meer wist, dan kwam ome Piet Weij met datgene wat ontbrak. Kabeljauw Zoals het transport van een joekel van een aangespoelde kabel jauw. Na het werk aan de strekdammen ging opa, te voet langs het strand richting Groote Keeten, naar huis. Nog vóór Callantsoog vond opa de kabeljauw. De kieuwen waren rood, dus de vis was vers. Hij bond een stuk touw rond de kieuwen en sleepte het gevaarte met de staart over het zand achter zich aan. Een welkome maaltijd voor thuis! De vis werd met een ijzerzaag in moten verdeeld, schoongespoeld en ge stoofd. Ook uit eigen ervaring weet ik: ge stoofde kabeljauw is erg lekker. Kermis Opa hield van gezel ligheid. Ofschoon nog maar drie weken getrouwd, wilde hij toch naar de kermis in 't Zand. Er werd het een en ander gedronken, waarna opa enigszins aan geschoten huiswaarts toog. Geen verharde weg, geen straatverlichting. Bij Groote Keeten aangekomen klom hij aan de linkerkant de Helmdijlc over en wilde naar binnen. Dat was bij het huis (Helmweg 26) waar hij geboren en getogen was. Consternatie! Opa was nog niet gewend aan zijn nieuwe adres Achterweg 15. Folc, het boerenhondje Oma had meerdere kippenhokken, onder an dere bewoond door Barnevelders. Op een keer WJt ff j veel onrust in één van de hokken: een herme lijn tussen de kippen, een roofdier met kleine, scherpe tanden. Fok werd er op afgestuurd, vrij riskant, maar hij won de strijd. Een ande re keer waren er twee hanen aan het vechten. Ook nu werd het hondje ingezet en joeg ze uit elkaar zodat iemand er eentje bij de vlerken kon grijpen en wegbrengen. Oma had vooral in de vroege morgen moeite met opstaan - gewrichtsreuma. Haar pantof fels stonden meters van het bed vandaan. Fok bracht ze keurig op commando één voor één bij de bedstee. Een kleine butler in huis, maar dan op vier pootjes. -67.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 7