'We hebben een aanrijtijdverplichting van maximaal 15 minuten,' legt Gerard Sneekes uit. 'En dat is bij mijn weten op één keer na altijd gelukt.' Bijpost heeft er intussen 17 jaar op zitten, ter wijl Sneekes al in 2006 zijn 30-jarig jubileum vierde en daarbij de Koninklijke versierselen kreeg opgespeld. 'We rijden per jaar gemiddeld zo'n 30 keer uit,' schat de gelauwerde brandgast, 'inclusief duinbrandjes.' En dat laatste kan behoorlijk oplopen als je, zoals enkele jaren terug, te ma ken hebt met een pyromaan. 'Toen stonden kort achtereen tal van struiken en duinen in brand. Dat hield even plotseling op als het be gonnen was - vermoedelijk het werk van een vakantieganger.' Prioriteiten Het korps is zelf aansprakelijk voor zijn doen en laten. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat het complete wagenpark voor elk wis sewasje in volle audiovisuele glorie door het dorp raast. 'Wij werken met drie prioriteiten,' legt Gerard Sneekes uit. 'Prioriteit 3 kan een kat in de boom zijn. Daar kun je bij wijze van spreken ook op de fiets naar toe. Prioriteit 2 is al wat ernstiger, zoals een koe in de sloot. Bij prioriteit 1 gebruiken we alle geluids- en optische signalen. Maar dat gebeurt alleen in noodgevallen, dus een ernstig ongeluk of een heftige brand, of een brandmelding waar mis schien mensenlevens mee gemoeid zijn.' Het Callantsoger korps bestrijkt overigens niet alleen de eigen gemeente. Sneekes: 'De alarm centrale beslist wie eventueel uit de eigen om geving wegkan. Zo hebben wij bij de brand in de Campinafabrielc in Winkel 's nachts geas sisteerd. Maar dat is altijd een serieuze afwe ging, want op dat moment ben je in je eigen buurt niet beschikbaar.' Hoewel beide spuitgasten in Callantsoog wonen en werken - voorwaarden om bij de brandweer te mogen dienen -, zijn ze er niet geboren. Gerard Sneekes komt oorspronkelijk uit 't Zand, bij Harry Bijpost ligt het iets ge compliceerder: 'Mijn ouders komen allebei uit Callantsoog, maar ze zijn even weggeweest, en jawel, toen werd ik geboren.' Hij kijkt wat be teuterd. 'Ik ben dus een Schagerbrugger.' Sinterklaasinkopen Oolc de carrières van Harry Bijpost en Gerard Sneekes is niet zonder droevige incidenten voorbijgegaan. Ze porren eikaars geheugen op: de Vijverhut brandde in 2003 geheel af, maar ook De Slcilp en de loods van Arie Kos- sen gingen in rook op. En de drie verpleegsters natuurlijk, die omkwamen op de N9. Erg emo tioneel was ook de verdrinking van een jonge tje. 'Dat hebben we dood teruggevonden in de sloot achter de Warande.' Maar het is toch vooral één ongeval dat bei den nog helder voor ogen staat. Harry Bijpost: 'Door een hagelbui was een auto in een slip geraakt. De hele voorkant was er af gereden. Er was één inzittende, een man. Die stamelde: "Dit red ik niet", 's Avonds was ie dood.' Snee kes: 'De sinterklaasinkopen lagen nog achter in de auto.' Maar we moeten niet denken dat het altijd slecht afloopt. Gerard Sneekes: 'We hebben ook mensen tijdig uit hun auto kunnen bevrij den. Die leven waarschijnlijk nu nog lang en gelukkig. En we hebben gelukkig ook tal van boerderijen voor de ondergang kunnen behoe den. Zoals de boerderij van Hans van Muyen op de Jeweldijlc, of die van Peter Vader aan de Nieuweweg. Meestal gebouwen met rieten da ken; daar heb je een heel karwei aan!' Papegaai in de boom Veel vaker rijden ze uit voor, bijvoorbeeld, een schoorsteenbrandje, een papegaai in een boom, of een kat in de nok van de boerderij. Gerard Sneekes: 'Zo'n dier komt meestal van zelf wel weer terug, als ie honger heeft. Maar we rukken wel altijd uit. Ter plekke maken we een inschatting of we actie ondernemen.' De kosten die aan dit soort activiteiten verbon den zijn, komen overigens voor rekening van de gemeente. Over betaling gesproken, levert het nog wat op? Fietsen- en bolderkarrenverhuurder Bij post: 'Je krijgt voor elke oefenavond twee uur vergoed en bij uitrukken de tijd die je bezig bent.' 'Maar het meeste gaat in de pot,' lacht Gerard Sneekes. 'Gaan we van tijd tot tijd een week endje uit, de spuitgasten plus vrouwen.' Defibrillator Van een brandweerman wordt ook medische hulp verwacht. Het Callantsoger korps be schikt tegenwoordig nog niet over een defi brillator waarmee hartmassage kan worden gegeven. Het is wel de bedoeling dat zo'n ap paraat er ooit komt. -75.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 15