Vtrkalen uit kei bultwweicL Jan T. Bremer Julianadorp viert dit jaar haar honderdjarig bestaan. De omgeving ervan is natuurlijk al veel ouder. Omdat dit gebied aan Callantsoog grenst (en zelfs voor een deel onder de gemeente Callantsoog viel) nemen we in deze laatste Clock van 2009 een deel van het artikel van Jan Bremer over. Het werd gepu bliceerd in het boek Julianadorp 100 jaar van de Helderse Historische Vereniging. De geschiedenis van het Buitenveld, de latere Koegraspolder, laten we meestal beginnen met de aanleg van de Oldenbarneveltsdijk (1610), de Zanddijk tussen de toenmalige waddeneilan den Huisduinen en Callantsoog. Er zaten drie openingen in de kuststrook: de Heersdiep, ter hoogte van het latere de Kooy, iets zuidelijker het Buisegat en nog zuidelijker, even ten noor den van het tegenwoordige Groote Keeten het Cley- of Scoutegat. In het waddengebied tussen Huisduinen en Callantsoog lagen zandgronden die bij hoge vloeden onder water liepen. Even ten oosten van De Kooy helden de zandgronden over in slikgronden die via talrijke zwinnen oostelijk afwaterden op Balg en Ouddieperzwin (Oude Veer). Mede met het oog op een betere bescherming van pas aangelegde bedijkingen Zijpe (1597) en Wieringerwaard (1610) besloten Gecommitteer de Raden van het Noorderkwartier met goed keuring van de Staten van Holland tot aanleg van een zanddijk tussen Huisduinen en Cal lantsoog. De dijk met een basisbreedte van 11 roe (42 meter), een hoogte van 9 voet (2,9 meter) -71.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 11