KieiAte fierDuuritiatK donderdag 22 oktober 2009 in de bibliotheek aan de Schoolstraat vondsten en waarnemingen." Zodoende ble ven Strijbos zijn waarnemingen in het Zwa- nenwater enigszins fragmentarisch en soms ook wat onsamenhangend van karakter of, zoals hij het zelf noemde: "Wat te hooi en te gras." Het mag duidelijk zijn dat Van de Poll geen pottenkijkers op zijn terrein wenste. Publiceren deed hij overigens toch wel. Veel van zijn schrijfwerk verscheen in tijdschrif ten zoals De Lepelaar, Natura, Vogels, Het Vogel jaar, Limosa en Ardea maar op een enkele uit zondering na betreft het zelden iets over het Zwanenwater. Ook heeft hij het druk met het schrijven van boeken, het publiceren van zijn foto's en het maken van films. Daarnaast wordt Nederland te klein voor Strijbos. Hij reist door vrijwel geheel Europa en brengt het zelfs tot streken als de Shetlandeilanden (1934), IJs land (1935) en Spitsbergen (1939). Desondanks blijft hij het Zwanenwater trouw hoewel zijn waarnemingen er in de tweede helft van de jaren dertig sterk in aantal afnemen. Zo stelt hij in 1936, het jaar waarin er in het Zwanen water speciale uit Corsica afkomstige zeekli- maatbestendige dennen worden geplant, nog 225 paren lepelaars en 160 paren blauwe reigers vast. In 1938 noemt hij 800 broedparen aan zilvermeeuwen. Alle bestrijdingscampagnes van jachtopziener Van Honschooten ten spijt broe den ze dat jaar zelfs tussen de uitgestrekte heidevelden en zijn ze dan oolc voor Van Hon schooten nog nauwelijks te vinden. In die zelfde tijd vestigen de eerste kauwen zich in konijnenholen in de Hazelcamer en in 1939 maakt Strijbos dan nog melding van een broedgeval van de grauwe kiekendief. Het zijn de laatste ornithologische berichten uit een vooroorlogs Zwanenwater. Wordt vervolgd K7 Piet Beun Hierbij nog een klein aandeel qua herinneringen van ongeveer 50 jaar geleden. Ik bedoel dus tij dens de Lagere School-periode aan de Schoolstraat. Fietsen op de opoefiets, speciaal in elkaar gezet van onderdelen, hier en daar gevonden, door ome Piet Weij die fietsenmaker was. En zo had ik een fiets die niet stuk ging, ondanks de vele capriolen. De pauzes op het schoolplein werden benut Het ridderspel: zelf zat ilc dan op de brede voor onder andere het hink-stap-spel; land- schouders van Frank Zwaan. Zo probeerden veroveren met behulp van een zakmes, of wij elkaar van het zogenaamde paard te trelc- sneeuwballen mikken in de schoorsteen van ken. Ilc vond het best handig om te 'rijden' in de school. Ook de woning van Jopie en Gert plaats van andersom. Hoep werd door ons met sneeuwballen onder vuur genomen. Meestal houden we deze vergadering in de maand november, maar dit jaar is het een andere opzet. We doen dit nu samen met het Historisch Informatie Punt en wel op Dit alles in het kader van de 'Week van de Geschiedenis' en tevens om u allen nader kennis te laten maken met het HIP. De heer D. Aten zal een lezing verzorgen over de zogenoemde 'Vergeten oorlog' van 1799, tevens het nieuwe thema van het HIP. Zoals velen weten kan hij heel boeiend vertellen en belooft het een mooie lezing te worden. Aanvang van deze avond is voor LEDEN van de Historische Vereniging 19.30 uur. We star ten dan met een lcorte vergadering, waarna om 20.00 uur de andere belangstellenden van harte welkom zijn. Voor leden zal de toegangs prijs voor de lezing door de vereniging wor den betaald. We hopen op een grote opkomst! Het bestuur -49.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 9