mm Aamuüuuj 22 20 3 km Reconstructie van het herstel van de Oger dijken en de uit wateringsvoorzieningen van de polders omstreeks 1615. De Uitlander Polder is onverkaveld getekend. Naar kaart Nicolaes Vis- scher. 'Kaertboeck van de XVII Nederlandsche Provinciën', p. 40 en de beschrijving van Dirck Abbestee Vertooningh van de situatie en gele- gentheyt van 't lant van 't Oog' (hier nr. 241 1. Oogniergatsdijk met achter 12. Aanhechting Noorderschinkel liggende Voordijk met sluis De Boskerpolder, bestaande uit het drooggemaakte gedeelte van het Molenwater dat in 1610 binnen de nieuwe Noordschin- keldijk was getrokken. Wanneer de Boslcerpolder pre cies gestalte kreeg is ondui delijk. Hij lcomt in ieder geval compleet met een molen voor op een kaart van Dirk Pieters. Abbestee uit 1647 (pag. 137, Schoorl). Op deze kaart is ook de in 1637 gebouwde molen van de Uit- landsche Polder ingetekend. Tegelijk met de bouw van deze molen legde men een dijk door het in 1570 uitgespoelde grote wiel in de Jeweldijk. De Jewel- polder waterde namelijk eerst via dit wiel op de Uitlandsche Polder af, die daardoor tot haren waterpot quam te leggen. Bronnen: H. Schoorl, Zeshonderd jaar water en land. Bijdrage tot de historische Geo- en Hydrografie van de Kop van Noord-Holland in de periode 1150-1750 (Groningen 1973) 't Oge. Het waddeneiland Callantsoog onder het bewind van de heren van Brederode en hun erfgena men, de graven van Holstein- Schaumburg, tot de verkoop aan vier Hollandse heren, ca. 1250 - 1614 (Hillegom 1979) 2. Zanddijk Callantsoog-Huis- duinen (Oldenbarneveltsdijk) 3. Verlopen Scoutegat 4. Helmdijk 5. Binnenmolenwater 6. Sluisgat, met een afwaterings- sloot verbonden met 7. Oud Hol 8. Nieuwe Spoelde Wiel, reeds met afsluitende kade gete kend 9. Zuiderschinkel 10. Noorwegen 11. Zijper Slaperdijk 13. Afwateringstocht naar 14. Grote of Mosselwiel, met krib ben tot bescherming van de Zijperdijk 15. Kooiveld of Brokendijkerveld 16. Scouten Uitland of Rietpijlen 17. Nob 18. Buitenmolenwater 19. Slenk 20. 'die Bocht' 21. 'Lange Bocht' 22. Koegras Overgenomen uit Schoorl 1973 We kregen van Tine Breur-Zeeman een reactie op het artikel over Huys ten Oghe. Zij zou graag zien dat de lijst met medewerkers wordt aangevuld. Na Piet Baars kwam Marijke Doorn als kok in dienst totdat zij ging trouwen. Zij werd opgevolgd door Tine Zeeman, die er werkte tot haar trou wen. Daarna trad Ah de Vries aan als kok. We bedanken mevrouw Breur voor de aanvulling en voor de complimenten voor ons blad. -29.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 9