-2009 â– Baiamaflaaa In de toekomst zullen ze ook zeker wel wat in de handel blijven doen. Dat zit in het bloed en daarmee moet je niet zomaar stoppen. Lang zaam afbouwen is beter. Bij een ronde door het mooie huis blijkt (ondanks dat er een groot deel naar zus Wil is gegaan) in de kelder nog voldoende voorraad te staan, te gebruiken voor de jaarmarkt, de braderie en dergelijke. "Dat moeten we nog uitzoeken, maar eerst gaan we er lekker tussenuit. Even omschake len, want het was toch wel een hele drukte en ook best wel emotioneel. Als we weer terug zijn gaan we al die dingen doen die we leuk vinden, maar waarvoor nooit tijd was." De kelder blijkt nog meer schatten te hebben. Ik heb in de loop van de laatste maanden voor de sluiting van de winkel al vaak dingen meegekre gen, maar er blijkt nog wel meer te zijn dat van belang is voor de Histo rische Vereniging. "Dit moet je ook maar mee nemen, dat komt nooit meer terug" en er wordt een magneetje met een foto van de winkel in mijn handen gestopt. Of: "Zie je dat, daar zit een drukfout in, daar hadden we nog wel een probleem mee." Het is een vingerhoed, met daarop Callandsoog. Geluk kig kreeg ik ook nog eentje mee met de juiste naam! Enno en Mielce hebben dus veel dingen goed bewaard. Bij een van de laatste bezoeken aan de winkel kreeg ik een hele stapel papie ren mee. Het waren Badbodes, die Enno ruim twintig jaar had bewaard. Het eerste jaar werd dit papier op een deur in de winkel geplakt, het tweede jaar ging er bovenop en twintig jaar later was de deur een geschiedenisdeur geworden. Hetzelfde geldt voor de vakantie schema's die ook trouw werden bewaard. Zo kon je altijd zien wanneer de drukte echt be gon, en wanneer de Duitse golf badgasten in aantocht was. Van Mielce kreeg ik een laatje dat ze van Gerard de Wit (de laatste bewoner van de boerderij) had gekregen. Het hoort in een tafel thuis en zat vol met allemaal kleine spulletjes die altijd zoek zijn: elastiekjes, pu naises, knoopjes, paperclips, teveel om op te noemen. Mielce heeft het al die tijd bewaard. Ilc heb het dan nog niet eens gehad over de enorme hoeveelheid ansichtkaarten. Gewa pend met de laptop toog ilc naar de winkel om te kijken welke kaarten nog niet in het archief van de Historische Vereniging zaten. Er zijn in al die jaren heel veel mooie kaarten gemaakt, een fraai tijdsbeeld. De kaarten die de voor ganger van Enno en Mielce had laten maken zijn ook bijna allemaal bewaard gebleven. U begrijpt, ilc voelde me als een kind in een snoepwinkel! Terug bij de roots Bij de ronde door het huis gaan we oolc even te rug in de tijd. Mielce: "Ilc ben weer op de oude stele terug. Ilc ben hier op deze plek geboren, en dus weer terug bij de roots." Mielce ging na haar schooltijd werken in Schagen, on der andere bij Trapman op kantoor. Je zou den ken dat ze daar Enno tegen het lijf zou lopen, want Enno woonde in Schagen. Niets is minder waar: Enno ging uit in Callantsoog en daar heb ben ze elkaar getroffen. Ze trouwden in 1971 na een verkering die wel een paar keer aan en uit ging. Zoon Enno kwam erbij in 1972, zoon Jan werd geboren in 1977. Het gezin was dus compleet voordat ze de winkel van Kossen overnamen. Oolc de winkel was al een bekende plek voor Mielce er samen met Enno begon. "Mijn oma woonde in het huisje op de hoek. Daarna heeft Kossen het gekocht, en toen zijn wij erin ge trokken. We hebben een collage gemaakt met foto's van het huisje van oma, de winkel van Kossen, de winkel van ons, en een tekening van de plannen voor het nieuwe pand en dit cadeau gedaan aan de nieuwe eigenaar, fami lie Stam." Maar nu gaan Enno en Mieke eerst de camper verder klaarmaken, op naar Spanje naar de vele kennissen die ze daar inmiddels hebben. Veel cadeautjes waren al voor de uitverkoop uit de winkel gehaald. Vandaag zijn de laat ste cadeautjes voor al die goede bekenden ge kocht... -24.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 4