Kiem, 1/SiD: Hoko Lammie de Ruiter De camper staat op het pad, bijna klaar voor vertrek. Spanje is het doel, wat later dan anders. Al sinds jaar en dag gaan Enno en Mieke Holema in januari naar het zuiden, maar dit jaar is alles anders. De winkel is leeg, de woning erboven al een poosje geleden verruild voor de begane grond. We hebben afgesproken op het nieuwe adres aan de Op 't Landtweg, om met Mieke en Enno Holema te praten over de jaren die achter hen liggen. Ik zie aan de eerste steen, gelegd door kleindochter Ennola, dat ik op het goede adres ben. De ontvangst is buitengewoon hartelijk. Ik krijg niet alleen koffie, maar ook nog eens een broodje met een lekkerbekje. "Net terug van Schagen, en we hebben nog niet gegeten, eet je ook lekker mee? We hebben een vissie mee gebracht." Waar vind je zoiets? Een interview tijdens de maaltijd aan de keukentafel. De winkel van Kossen 30 jaar min 14 dagen Bijna dertig jaar geleden zijn ze begonnen. Ze namen de winkel van Kossen over op 7 maart 1979. De dertig jaren zijn dus op veertien da gen na vol gemaakt. Jaren waarin ze voor een groot deel het gezicht van Callantsoog bepaal den. Jaren waarin velen - dorpelingen en toe risten - de weg wisten te vinden naar 'Klein V&D', zoals Enno dit ooit eens uitlegde aan ie mand die vroeg wat voor soort winkel hij had. Je kon er inderdaad van alles vinden, het was zo gek niet te bedenken of het was bij Hoko (een samentrekken van de namen Holema en Kossen) te koop. Als je het zelf niet kon vin den, dan vroeg je het maar aan Mieke of Enno en altijd wisten ze dan het plekje te vinden waar het lag. Of dat nou in de winkel tussen het grote assortiment verstopt was, of boven of achter lag, het maakte niet uit, het was er. In het enkele geval dat het niet in voorraad was: ook geen probleem, je telefoonnummer werd opgeschreven, en Mieke belde met een vertegenwoordiger die toch op korte termijn in de buurt was, dan l<on-ie het mooi meene men. Of er werd een collega gebeld om te vra gen of die het had. "Is het niet watje bedoelt? Maakt niet uit hoor, ilc geef het weer aan de vertegenwoordiger of het gaat in de winkel, misschien is het wel wat iemand anders zoekt." Nog een mooi voorbeeld van hoever de service ging, ver telt Mieke: "Iemand in het bejaardenhuis moest nieu we kopjes hebben. Ilc ging met een hele stapel kopjes naar het bejaardenhuis, zo dat ze kon uitzoeken. Het was erg gezellig, ik was er zo een middag mee kwijt!" En: "Weet je niet zeker of het wel past? Neem het mee en kijk er een paar dagen tegenaan, dan horen we het wel. Betalen? Nee hoor, dat komt later wel!" Verbouwen Wat jaartallen: 1979 - overname van de zaak van Kossen. De naam Hoko wordt voor het eerst gebruikt. 1983 - heropening van de ver bouwde zaak. 1991 - de bijouterieafdeling komt erbij. De winkel wordt dus een stuk groter en de ingang wordt naar de voorkant verplaatst. Door de verminderde verkoop van Delfts blauw en artikelen gemaakt van schel pen, kon er een nieuwe indeling worden ge maakt met meer ruimte voor de sieraden. Enno kwam oorspronkelijk uit de bouw, dus alle verbouwingen (de eerste 13 jaar werd er eigenlijk wel elk jaar verbouwd!) werden door zijn kundige handen uitgevoerd. Toen door Enno's ziekte het niet meer haalbaar was de hele winkel te runnen, werd de grote zaak in tweeën verdeeld. De bijouterieafdeling werd een apart gedeelte in 2001. Enno ging zich meer en meer richten op reparatie van siera- -22.- -KTi.'

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 2