WcrrdmqsqetcJïiedmïs vast 'Huls tm Oqke' Herman Bloem Het was de heer Groots eerste klus op dit ge bied, maar gaandeweg bleek hij zich van deze taak uitstekend te kwijten. Door de indeling behielden de bejaarden een belangrijke mate van zelfstandigheid; namelijk een portaaltje met afzonderlijke wc, een bescheiden aan recht, legkast en hangkast en een woon-/slaap- kamer. Direct bij de ingang van het gebouw een recreatie- en eetzaal met achterin een ver- hoginkje en toneeltje dat tevens gebruikt kon worden als vergaderruimte. Er was een ruime keuken, een linnenkamer, badkamer, praktische wasgelegenheid, bil jartkamer en administratiekantoortje. Aan de zuidzijde van het tehuis een beschut balkon op de bovenverdieping en in het midden van het gebouw een gezellig zitje. Op de flinke ruimte om het gebouw werd nog een gebouw gerealiseerd om te dienen als aula en fietsenberging. Dit alles is tot stand kun nen komen door het uitstekende overleg en de samenwerking tussen de heer Groot en aan nemer W.J. de Leeuw. Onderaannemers waren verder J.W. Meijer Schagerbrug, elektriciteit, firma Schaap Schagerbrug, schilderwerk, fir ma Besse Oudesluis, loodgieter, en firma Smit uit Bergen voor verwarming. Binnen anderhalfjaar kwam het tehuis gereed met 34 kamers. Op de bovenverdieping bevond zich tevens de woonruimte voor de directrice, mevrouw J.A. Gootjes uit Anna Paulowna, die op 28 maart 1962 met de eerste bewoners in 'Huys ten Oghe', zoals het tehuis werd ge noemd, er haar intrek nam. In augustus daar opvolgend kreeg mevrouw Gootjes haar vaste aanstelling als directrice. Uiteraard was reeds aandacht geschonken aan het aantrekken van personeel. Dat liep gesmeerd. De eerste kok was Jannie Bijpost-de Groot, na korte tijd opgevolgd door Piet Baars, daarna door Ap de Vries en tot slot Jan de Ron de. Ook het aantrekken van bejaardenverzorg sters gaf geen problemen. Bij het inrichten van het tehuis en bij het huisvesten van de bejaarden hebben di rectrice en personeel van vele zijden hulp gekregen, zoals van de Vereniging Plat telandsvrouwen, die ook het hele gebouw heeft schoongemaakt. En van de Hervormde Vrouwenvereniging en andere ingezete nen. Ook werden veel schenkingen gedaan, zoals piano, gobelin, mozaïeken, een model van een haringbuis (schip), televisietoestel en dergelijke, allemaal bewijzen van een bewonderenswaardige ge meenschapszin. De officiële opening van 'Huys ten Oghe' vond plaats op 24 mei 1962 tijdens een bijeenkomst in Hotel Seinpost van de aannemers, hoog waardigheidsbekleders, raadsleden, bestuur ders van plaatselijke verenigingen en anderen, nadat reeds 's morgens de Nederlandse drie- Toen, zoals in zovele gemeenten, tehuizen voor bejaarden werden gebouwd, was dit ook in Cal- lantsoog het geval. Na overleg en discussies in de gemeenteraad, waarbij ook meespeelde "Wie bij de zee geboren is, wil ook bij de zee oud worden", besloot de gemeenteraad van Callantsoog op 23 november 1960 tot het stichten van een bejaardentehuis aan de Stuijvezandeweg in Callantsoog. Dit geschiedde onder architectuur van de heer N.J. Groot, toentertijd gemeentearchitect van Zijpe, Callantsoog en Sint Maarten. -2.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 4