QtviM^eid. im-jexieM, Een historisch reeks over vogelaars en vogels in het Zwanenwater. Deel 3 - J. P. Strijbos, periode 1908-1930 (1) Dan van Lunsen Het strekt in deze te ver om over Jan Pieter Strijbos een uitgebreide biografie te schrijven. Strijbos deed gedurende zijn hele leven zo verschrikkelijk veel in het kader van natuur- en vogelbescherming dat vee daarmee al een dik boek kunnen vullen. Toch meen ik dat in het kader van deze reeks ar tikelen een beperkte biografische uiteenzetting wel op zijn plaats is. Bij deze dus een poging op hoofdlijnen. Jan Pieter Strijbos werd geboren op 14 maart 1891 te Haarlem. Aanvankelijk was hij bouw kundig tekenaar, later freelance dagbladjour nalist (De Telegraaf), fotograaf, cineast, publi cist, spreker en propagandist van de natuur- en vogelbescherming. Hij groeide op met de boek jes van Heimans en Thijsse en de eerste vogelfoto's van R. Tepe, A. Burdet en P.L. Steenhuizen inspi reerden hem om vanaf 1913 zelf vogels te gaan fotograferen. In 1923 begon hij met het fil men van vogels en in 1927 zei hij de tekentafel van het architec tenbureau van zijn oom voorgoed vaarwel om een onzeker bestaan als publicist tegemoet te gaan. Vanaf dit jaartal volgde van zijn hand een bijna onuit puttelijke stroom aan boeken (enkele tiental len) over de natuur en vogels en artikelen (vele honderden zoniet duizenden) met vogel- en natuurfoto's in kranten en tijdschriften. Dit alles zou hij tot op hoge leeftijd voortzetten. Daarnaast maakte hij de nodige natuurfilms en gaf talloze lezingen. Strijbos was een echt buitenmens en maakte vele zwerftochten door binnen- en buitenland. Met name van zijn avontuurlijke reizen naar het buitenland (o.a. Spitsbergen, Groenland, de Galapagosei- landen en de Seychellen) verschenen dan weer artikelen, boeken of films. Ook werden deze door hem in lezingen uitvoerig toegelicht. Strijbos stond niet alleen bekend als een bui tengewoon goede natuurverslaggever maar ook als een begenadigd spreker. Vanuit zijn jeugd heeft hij zich zijn hele leven lang sterk verbonden gevoeld met de duinen van het Kennemerland en de destijds daar nog voor komende grielen en nachtzwaluwen. Strijbos had overigens toch een bijzondere voorliefde voor de duinen en dat bracht hem al op jonge leeftijd in het Zwanenwater. Met uitzonde ring van een aantal oorlogsjaren bleef hij het Zwanenwater decennialang vrijwel jaarlijks bezoeken waarbij hij, zoals hij het zelf noem de, te hooi en te gras aante keningen van zijn waarne mingen maak te. Jan Pieter Strijbos overleed op 10 mei 1983 op tweeënnegentigj ari- ge leeftijd in zijn woon plaats Bentveld. Strijbos bezocht het Zwanenwater voor het eerst in het voorjaar van 1908 en dat ging dus meteen mis. Aanleiding voor dit bezoek was het boek 'Onze Vogels' (1902) van Dr. P.G. Bue- kers waarin vermeld werd dat de lepelaar, kluut en grote stern als broedvogel in het gebied voor kwamen. Strijbos wilde dit wel eens met eigen ogen aanschouwen en zo ondernam hij vanuit Haarlem een wandeltocht over het strand en door de duinen om na twee dagen zijn tent je midden in het Zwanenwater op te zetten. Vervolgens kaapte hij bij 'Het Schuithuis' een platbodem en punterde doodgemoedereerd richting lepelaarkolonie alwaar hij hopeloos vast kwam te zitten tussen het riet en in de modder. Gezeten in zijn houten hutje op een hoge duintop was dit alles echter gadegesla gen door toenmalig jachtopziener Reijer Kos. Met enig gevoel voor dramatiek had Kos deze Foto: Cor Klaver -12.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2009 | | pagina 14