Kcrtfweiri 40 jnar 11 JJt Klaas Schuurman lant en Hotel De Wijde Bliclc. De respectieve uitbaters konden daar vooral in het drukke zomerseizoen steeds minder ruimte voor vrij maken. Er werd al snel een 'commissie stich ting dorpshuis' in het leven geroepen om de mogelijkheden van een autonoom functione rend wijkgebouw in kaart te brengen. Een eer ste begroting raamde de kosten op een kleine tweehonderdduizend gulden. In een brief aan burgemeester W.L. Correljé van Callantsoog, gedateerd 15 oktober 1963, berichtte het bestuur van de 'Nederlands Her vormde Vrouwenvereeniging', dat het "in zijn bijeenkomst van 11 Octoberl963 heeftbesloten een ge deelte van het batig saldo van de gehouden bazar te be stemmen voor het bevorderen van het totstandkomen van een Dorpshuis. Het daarvoor bestemde bedrag is f750,-." Het bestuur verbond daar aan wel de voorwaarde "dat ook andere vereenigingen van de mate van hun kun nen een bedrag voor het boven genoemde doel beschikbaar stellen." X •wuwf) Deze brief was de eerste aanzet; 16 december daaropvolgend kwamen zo'n dertig plaatselij ke verenigingen bij elkaar om een dorpshuis van de grond te tillen. Vijfjaar later stond het er - voorwaar geen sinecure. Kolfweid Wat ging er aan vooraf? De gebruikelijke dorp se activiteiten en ook de schoolgym vonden sinds mensenheugenis plaats in Hotel Cal- De totale kosten zouden uiteindelijk zo'n vijftig procent hoger uitvallen. De locatie was snel gevonden: hoewel de eerste bouwte kening de plek van het huidige VW-lcantoor aanwees, werd uiteindelijk schuin daartegen over gebouwd. Op een stuk grond dat 'de Kolf baan' werd genoemd en waar in het verleden waarschijnlijk inderdaad het kolfspel werd gespeeld. In verschillende geschriften komt de naam van dit terrein terug, maar steeds an ders gespeld: Kolfbaan (1845), Kolfweid (1911), Kollewijt (1919), Kolleweid (1969). Waarom voor de naam Kolfweid is gekozen, is moeilijk te achterhalen. Wel is bekend dat ook de naam Jewelstate even in beeld is geweest. Hoogte- en dieptepunten Het gloednieuwe dorpshuis is direct een suc ces. Dorpsbewoners weten het goed te vinden. Het ligt centraal en er zijn al snel veel verschil lende activiteiten. Het mag met recht multi functioneel worden genoemd, zeker als het in 1983 wordt uitgebreid met een sportzaal. Om- Veertig jaar geleden, op maandag 9 december 1968, werd Dorpshuis Kolfweid officieel geopend door de commissaris van de koningin in Noord-Holland mr F. Kranenburg. Hoe kwam het dorpshuis tot stand? Wie bepaalden het gezicht van Kolfweid? En wat waren de hoogte- en dieptepunten in de afgelopen periode? De Clock zet wat memorabilia op een rijtje. Met dank aan John Strikwerda en Dick Leguit voor het graaf- en spitwerk. foto: Niestadt Fotocollectie Zijper Museum Schagerbrug -68.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 8