voorgenomen vertrek op de hoogte te stellen totdat alle formaliteiten waren afgehandeld. DE VOORBEREIDINGEN Voor ons vertrek was er ontzettend veel te doen aan de voorbereidingen. In mei 1965, kort na onze Spaanse vakantie, namen we de eerste of ficiële stappen voor de emigratie. Na het invul len van de aanvraagformulieren op het emi gratiekantoor in Amsterdam kwam de zaak op gang. Door ambtenaren van Justitie en Belas ting werden al onze persoonlijke omstandig heden onderzocht; twee maanden later werd het hele gezin opgeroepen voor een medisch onder zoek. We moesten daarvoor naar Den Haag, waar ambte naren van de Neder landse emigratie- en de Australische immigratiedienst ons allerlei vragen stelden. We kregen bericht dat de bootreis, die oorspronkelijk in- november zou be ginnen, nu tot fe bruari van het vol gende jaar was uitgesteld; een te leurstelling omdat we vóór de winter weg hadden willen zijn. We hadden ook nog in december kunnen vertrekken, maar niet langs de geprefereerde rou te via het Panamakanaal. In september kregen we de officiële goedkeuring voor emigratie en bericht dat onze reis door de overheid zou worden gesubsidieerd. Daarna moesten we voor pokken en andere ernstige ziekten wor den ingeënt. Tenslotte was het tijd om onze familie en ken nissen van ons vertrek op de hoogte te stellen, hetgeen verreweg de naarste verplichting van alles was. Vader en moeder waren vreselijk ontdaan toen we onze plannen aan hen me dedeelden. Met oog op hun leeftijd was het begrijpelijk dat ze er bang voor waren ons nooit meer te zien. Ze waren nog bezorgder over onze toekomst in Australië dan wijzelf. Het speet de meeste andere familieleden en vrienden ook erg dat we weggingen. We voel den ons vreselijk ondankbaar jegens Henk en Truus we maakten zo'n belangrijk deel van hun leven uit en door de jaren heen hadden zij zo veel voor ons gedaan. We beloofden dat we met onze naaste vrienden en familieleden in contact zouden blijven door hun brieven te schrijven en foto's te sturen, een belofte die we door de jaren zijn nagekomen. Bij de voorbereidin gen voor ons ver trek werd het me pas duidelijk hoe sterk ons leven met dat van vele ande ren verweven was en hoe moeilijk het bleek te zijn de ban den te verbreken. Intussen was het vertrek opnieuw uitgesteld; nu zou dat definitief op 17 maart 1966 gaan gebeuren, helaas net vóór de mooiste tij d van het j aar aan zou breken. Het uitzoeken en inpakken van onze spullen was onze laatste bezigheid. Ik had zelf de pak kisten gemaakt en die aangepast aan de grootste voor werpen die we naar Australië wilden versturen. Toen al les eenmaal was ingepakt verkeerden we in een soort niemandsland en ons vertrek stond nu onomstotelijk vast. 2004 -Jaap de Vries tijdens zijn bezoek aan de redactie. Dit was het laatste deel van Never a dull moment, het levensverhaal dat Jaap de Vries aan het papier toevertrouwde. Jaap en zijn gezin vertrokken op 17 maart 1966 met de Flavia naar Australië. Op 23 april zetten zij daar voet aan wal en begonnen aan een nieuw leven. Zoals eerder gezegd, leek ons dit een goed moment om te stoppen met de publicatie. Wij bedanken Jaap de Vries voor zijn verhaal! -67.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 7