Korte Irerkkton, De kraan of het been uit het teellid der man netjes wordt ook medegebragt, dog meer tot zeldzaamheid dan tot gebruik, hoewel men zich plagt wijs te maken dat er bijzondere lcragt in stak... Aldus S. Lootsma in zijn 'Bij drage tot de geschiedenis der Nederlandsche walvisvaart' (Amsterdam, 1937). Dirk Burger suggereert dat van de hersenen óók een kostbaar medicijn kon worden ge maakt. En voor de zieke die erin gelóófde was dat zeker het geval! Geraadpleegde boeken: Het is u misschien al opgevallen in het colo fon: er zijn wat wijzigingen in de bestuurssa menstelling van de Historische Vereniging en Callinger Erfgoed. Guus Zeeman is gestopt als secretaris van Callinger Erfgoed. Zijn plaats wordt ingenomen door Ap Strampel. Vlak voor het ter perse gaan van deze Cloclc heeft Wim Lastdrager te kennen gegeven te stoppen als bestuurslid van de Historische Vereniging. In de volgende Cloclc besteden we hier meer aandacht aan! Museumboerderij Tante Jaantje heeft op A3- formaat een kopie laten maken van de 'Op vouwbare kaart van Callantsoog door Dirk Pieterszn. Abbestee' uit circa 1650. Kosten: 5,00. Verkrijgbaar bij Guus Zeeman, Previnaireweg 2, of Siem Schaap, Denneweg 4, beiden in Callantsoog. De excursie die gepland was voor 8 oktober kon helaas weer niet doorgaan wegens te weinig be langstelling. Het bestuur beraadt zich op andere manieren om een excursie te organiseren. Ook in de ledenvergadering van 21 novem ber is dit aan de orde geweest. Het verslag daarvan vindt u in de vol gende Cloclc Gestrande potvis bij Beverwijk, december 1601. De tekenaar Jan Saenredam benadrukt door compo sitie en 'stoffering' het belang van deze uitzonderlij ke gebeurtenis. De penis is op discrete wijze verbor gen; Graaf Ernst Casimir van Nassau-Dietz, een neef van Prins Maurits, aan wie de prent is opgedragen, staat op de voorgrond. Was de stranding een (eerste) waarschuwing? Vier dagen na de stranding was er een zonsverduistering, een week nadien een aardbe ving! Men verwachtte een (tweede) Spaanse Armada en was vol angst en onzekerheid. Chronyk van de stad Medemblik, 1708 D. Burger van Schoorel Het kopergeld van de 17e eeuw, deel IV, 1980 A. Th. Van Deursen Zeshonderd jaar water en land, 1973 H. Schoorl. -80.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 20