He£ mtuUei vm 1671 't Koüümsle Dries Blokker In jaargang 12 van De Clock, nr. 3, blz. 46, legt Wim Lastdrager uit dat het jaartal 1671 op de zijkant van de toren slaat op de door ds. Van den Heuvel in 1671 gewenste en verkre gen uitbreiding van het kerkgebouw met de noorderkruisbeulc* De Historische Vereniging Callantsoog heeft, met toestemming van de gemeente Zijpe, de eigenaar, in juni 1997 een steen met het jaartal 1580 in de voorkant van de toren gemetseld, om aan de verwarring over het bouwjaar van kerk en toren een einde te maken. N.a.v. J. Baken Gzn., Sprokkelingen uit de ge schiedenis van het zeedorp Callantsoog, 1974; blz.67 Nel Rentenaar-Bakker Maar die arme veugeltjes hadde 't slecht. Ge lukkig benne d'r altoid een zood mense die voer voor ze strooie, zoas brood en appels, ze hange vetbolle op en roige lange slierte sau- sies an een touwtje voor de mesies. De kindere van Afie en Piet Groen hadde olc een hele rai sausies an een touwtje regen en die had Afie ophongen tussen de dakgoot van 't boetje en de paal van de lclereloin. Zo hadde ze 'r een mooi gezicht op deur 't raam van de keuken, 't Duurde niet lang of 't eerste lcool- mesie kwam en hong as een kunstemaker on dersteboven an een sausie te pikken. Dat kon ie verlegen goed, want in een toid van ja en nei had ie 't sausie uit z'n dop. Deer vloog ie den mee weg, maar as 't op was den ie weer opperdan. D'r kwamme nag veul meer mesies bai. Soms honge ze met z'n zessen tegeloilc te pikken en om dat 't zo hard waaide slingerde ze wild heen en weer. Op een ochend zag Afie al vroeg een lcoolmesie hangen en die gong geniesen meer vort. 's Eives hong ie 'r nag, maar pikke was 'r niet bai. Afie docht, ik moet toch rs efkes koike. Met een dikke jas en leerze an gong ze nei buiten en toe zag ze 't. Arm lcloin veugeltje, hai was stolcstoif, dood- vroren was ie. 't Touwtje zat hillegaar in de tis en deer zat z'n pootje in vast, zodat ie niet meer wegvliege kon. Afie most 'r efkes van snoffe, zo begrotelijk vond ze 't voor 'm. Dat ie nou zó an z'n endje komme most, dat was toch tebot. Wat had ze d'r een spoit van dat ze soches niet metien keken had wat of 'r loos was! Maar ja, zulcke dinge beure nou ienkeer, deer ken je niet altoid voor weze. Dut was dus een treurig voorval uit de wirreld van de veugels. Voor dutmesie zou 't nooit meer voorjaar wor- re! Het raadsel is weer actueel geworden omdat in het mooie boekje voor de 22ste Open Monumenten dag in de gemeente Zijpe door dr. L.F. (Frank) van Loo, lid van de Gemeentelijke Monumentencom missie Zijpe, geschreven wordt, dat de hervormde kerk van Callantsoog uit het eind van de 17e eeuw dateert. En dat de toren, een apart rijksmonument, uit 1671 stamt en aangepast is in 1925. Wat was 't een barre en lange winter, 't Vroor stok en stien en overal lagge grote houpe snei. Dat was in gienjare meer beurd. De mense keke vol verlangst uit nei 't voorjaar. De skaseraiers kwam- me deuze keer aars wel goed an hullie trekke. -77.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 17