Ve CaUaMfcsoqer lotrk door de e&tuimi keen Het raadsel van 1671 Hierbij een stukje uit de periode van dominee Van den Heuvel, 1647-1687, blz. 24 - 26, waar Simon Verschoor de bovenstaande titel aan toevoegt. ...Ook moet er in die jaren iets belangrijks met het kerkgebouw hebben plaats gevonden, omdat in de toren-onderbouw een gevelsteen is ingemetseld die het jaartal 1671 draagt. Merkwaardig, dat het gemeentebestuur op 19 zomermaand (juni) 1809 aan de Drost van het Tweede Kwartier van het Departement Am- stelland berichtte: Dat alhier eene Kerk is welke reeds in den Jare 1671 door de Hervormden is laten bouwen en als noch in het bezit van dezelve is... Ik heb tot dusverre geen enkel archiefstuk ont dekt, waaruit blijkt dat dit juist is. Het wand bord 'Callants-oogh tot den Leeser', in 1741 geschonken door het echtpaar Van der Mie den-Doublet, zegt dat in 1581 het derde dorp werd gesticht en dit Kleijn Tempel werk Maar tien voet Grooter dan het Choor van D'oude Kerk uyt D'overblijfsels van den Selve op doen Bouwen. Dat de kerk tevoren wel een toren had (mis schien droeg?) mogen we aannemen omdat in de reeds genoemde resolutie van Gecomit- teerde Raden van november 1620 sprake is van een bijdrage waaruit de kercke, den armen, school, schoolmeester mitsgaders het horologie moet worden onderhouden. En zou dit 'horologie' niet in de kerktoren zijn geplaatst? Zo ook de torenklok, die thans nog in de toren hangt en werd gegoten door Gerrit van Wou en het randschrift vertoont: Sanctus Johannes Baptista IsMijn Naem Mijn Gheluyt Sij Gode Bequaem De WouMe Fecit Anno Bomini MCcccXci Daar deze reeds in 1491 werd gegoten speciaal voor de kerk onder het patronaat van 'sanctus johannes baptista' gesteld - en dat was niet die van het Oog het geval, zoals we reeds schre ven - mag men veronderstellen dat deze klok reeds heeft gehangen in de kerktoren van het eerste dorp (dat in 1510 aan de zee moest wor den prijsgegeven) en in de latere torens werd overgebracht. En ook op een kaart van Ad li aan Anthoniusz, vervaardigd in 1618, staat de kerk met een toren getekend blijkbaar op dezelfde plaats waar zij zich nu bevindt. Het blijft evenwel vooralsnog raden wat er in 1671 is gebeurd.... Tot zover Jacob Baken Gzn. Wel en wee' is verkrijgbaar bij 't Brantpunt en te bestellen bij M. Blokker-Buik (tel. 0224- 582528. Het kost veertig euro. Een groot deel daarvan - vijfentwintig euro - is bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. Medio september 2008 presenteerde Simon Verschoor het naslagwerk Wel en Wee' van de Neder landse Hervormde Gemeente te Callantsoog - 1570-2006. Het eerste gedeelte van Wel en Wee' is van de hand vanjacob Baken en beschrijft de geschiedenis van de Hervormde Gemeente in Callantsoog van 1570 tot 1923. Het werd in een kleine, gestencilde oplage (50 stuks) in 1972 door de kerkenraad verspreid. Het tweede deel is geschreven door Simon Verschoor en beslaat het tijdvak 1918-2006. In het fraaie, rijk geïllustreerde boek kunt u niet alleen lezen welke voorgangers er in ruim vierhonderd jaar op de kansel stonden, maar ook welke inspanningen de Caïlantsogers - en niet alleen de kerkgangers onder hen! - verrichtten om de kerk in stand te houden. Auteur Verschoor heeft De Gock toestem ming gegeven vrijelijk uit Wel en Wee' te putten. Wij maken daar graag meteen gebruik van! Zo er in 1671 een nieuwe kerk was gebouwd, dan zou deze regel toch wel anders hebben ge luid, dat zou men in 1741 toch nog wel geweten hebben. Zou dan in 1671 de toren vernieuwd zijn? De situatie moet in 1625 toen blijkens het 'Verhaal' van 30 januari van dat jaar de Heren een bezoek aan hun heerlijkheid brach ten, wel anders geweest zijn dan de huidige. Toen gaven zij opdracht noch een buytenportael aenden Westdeure daer meest windt ende Ingangh is te maken. Dit buitenportaal zou overbodig zijn geweest indien toen reeds de tegenwoor dige situatie had bestaan. - 76.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 16