vechten aan het front. Piet en de oude vader van de bakker hielden de ovens gaande. Hij had 't er goed, werd beschouwd als lid van het gezin, sliep in de slaapkamer boven de bak kerij. In augustus 1945 keerde hij terug naar Bergen. Op een dag ergens in 1946, zag hij Dien wandelen met de hond, ze was vis wezen halen. Geen 'meidenloper' zijnde trok hij toch de stoute schoenen aan, ging naast de hond lopen, die gromde naar hem, dus gauw naar de andere kant en vroeg: "Ga je morgenavond mee naar de bioscoop?" "Nee," kreeg hij als antwoord. "Waarom niet?" "Morgen ben ik jarig". Piet voelde zich voorlopig wat meisjes betrof, weer voor een jaar of wat 'genezen'. Na enige tijd ging ze wél mee naar de film en wer den ze een verloofd stel. Oorspronkelijk was hij van plan geweest te gaan varen. Hij liet zich keuren, werd ingeënt, kreeg zijn monsterboekje en wilde als bakker knecht aan de gang. Maar dat kwam er niet van. De vader van Piet vond het maar niks en Dien ook niet, zij riep: "Als jij gaat varen is onze verloving uit!" Ze trouwden in 1949 en woonden eerst achter het ouderlijk huis van Piet, in een zomerhuisje met een schuin dak en een open trap boven de aanrecht. Dat was waardeloos. Daarna op de bovenverdieping van een nieuwe Duplexwo- ning waar ze zeven jaar in de koollucht van de benedenburen zaten. Het volgende, weer een nieuw huis, stond aan de Zuurvensweg. Daar woonden ze tweeënvijftig jaar. Tenslotte trok ken ze in het nieuwe seniorenappartement aan het Zakendijkje. Piet denkt niet dat ze daar nóg eens tweeënvijftig jaar vol maken... Ze kregen twee dochters, Ineke (1950) en Ma- rian (1954). Ze zijn inmiddels ook opa en oma van kleindochter Meta en kleinzoon Bob. Werken aan werk Na de oorlog was Piet een poos vrachtrijder, vervolgens stoker/huisknecht in een familie pension. Van lieverlee besloot hij buschauffeur te worden en kwam in dienst bij de firma Van der Wijst in Den Helder. Vervolgens werkte hij een jaar op de Marinewerf. Eerst als sjouwer man, het minste baantje dat er was, later als schilder. Dat ging heel best. Op een zaterdag zat er in z'n loonzakje een briefje met de mededeling dat er op zijn werk zaamheden geen prijs meer werd gesteld, ont slagen dus. Piet: "Ik had geen idee hoe of waar om. Bij navraag kwam uit dat ik te boek stond als 'politiek onbetrouwbaar' en mijn zuster ook. Dat kwam door m'n broer die enige om streden akkefietjes, in oorlogstijd begaan, op zijn naam had staan. Na de bevrijding werden allerhande zaken uitgezocht en kwamen de verkeerde voorletters op documenten te staan. In plaats van R.C. Mooij hadden ze P.C. Mooij genoteerd. Dus moesten m'n zus Petronella en ik (Pieter) ons melden bij de Nederlandse Poli tieke Opsporingsdienst in Alkmaar, om te ver tellen wat wij met de zaak te maken hadden. Zelf ging ik ook naar het Ministerie van Ma rine in Den Haag. Later werden we gelukkig gerehabiliteerd, want dat stempeltje 'politiek onbetrouwbaar' kon je in je verdere leven en loopbaan problemen bezorgen. Ilc ging weer aan de slag, als buschauffeur in Alkmaar bij de NACO. Dat duurde maar anderhalfjaar. Meer dere chauffeurs, waaronder ik, werden ontsla gen wegens bedrijfsbezuinigingen. Dat bleek na enige tijd een vergissing. Juist de buschauf feurs brachten geld in. Ik kon terugkomen, maar gaf de voorkeur aan de NHADO (Noord Hollandse Autobus Dienst Onderneming) hier in Bergen. Hoefde ik niet meer eerst op de fiets naar Allernaar voor ik achter het stuur kroop. Dat was vooral bij vroege diensten een crime. Bij de Bergense firma bleef ik bijna 25 jaar in dienst. In de jaren die kwamen, fuseerde de 2001 - Priegelwerk in uitvoering. -72.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 12