water konden halen. Opa en opoe Hollander kwamen naast ze te wonen, in huisje B82 B. Duinweg 17 werd in beslag genomen door een Duitse officier en daar werd een verbandlca- mer ingericht." Na de oorlog in 1946 is zoon Maarten nog op Hollywood geboren. De eigen woonhuizen zijn pas later vrijgegeven. Toen Maarten drie maanden en zijn zusje vier jaar oud waren, is moeder Trijnie op éénendertigjarige leeftijd aan kanker overleden. Zij is in Callantsoog be graven. Terug op de Duinweg was het een zegen, dat de grootouders van Maarten naast hen woon den. Vader Jacob was uitvoerder bij firma Daalder, die verantwoordelijk was voor de strekdammen, en was daardoor dag en nacht op het strand, 's Nachts om te jutten en over dag om te werken. Het gejutte strandhout werd dan rechtop tegen het huis gezet om te drogen. Achter elk huis zag je wel juthout staan, een deel werd verkocht aan de boeren om damhekken te bouwen en de rest ging op aan stookhout. Tante Corrie, een zus van Maartens moeder en nog niet getrouwd, runde het huishou den en paste op de kinderen. En als zij er niet was, gingen Guus je en Maarten naar opa en opoe Hollander. La ter is vader Jacob her trouwd met Grietje de Leeuw, die al een dochter, Greetje, had. Samen hebben ze nog een zoon gekregen die Jack werd genoemd. Grootvader Rens heeft ook altijd op het strand gewerkt. Naast dat werk onderhield hij een moestuintje op Callas, net als ome Jaap Bakker, ome Klaas Hollander en vele anderen. Vlakbij de strandopgang (waar nu het gebouwtje van de provincie staat) stonden wat hokken voor de geiten en kippen, die door opoe werden verzorgd. Zij was een bedrijvige vrouw, want naast de zorg voor de kleinkinderen deed ze ook buurthulp. Maarten heeft een prachtige jeugd gehad, hij had veel ruimte om te spelen. Het was altijd een feest om bij opoe tussen de middag te eten. Thuis was alles simpel, maar bij haar kreeg je het dubbele. Niet één gekookt ei, maar twee. Watersnoodramp Maarten herinnert zich de ramp in 1953. Hij kon vanaf boven door het slaapkamerraam de zee zien achter hun huis. Achter de woning van Rens Roos waren wat lage duintjes en het water stond daar tot boven aan toe. "Mijn va der en andere omwonenden waren daar zak ken zand aan het neerleggen. Alles was al weg gespoeld. We mochten niet naar buiten, maar konden het goed volgen, het hele Botgat was volgestroomd. Er was achter Rens Roos altijd een kuil in de duinen geweest, waarin ieder een zijn vuilnis stortte, want dat werd toen hier nog niet opgehaald. Rijkswaterstaat vond dat niet zo netjes en heeft toevallig een week voor de watersnood er wat vrachtwagens zand in laten kieperen en alles netjes bedekt. Het water bleef daar keurig achter staan, anders was het doorgelopen." Achter Duinweg 16 stond nog een bunker. Hij stond op het erf van opa en opoe. Het was een behoorlijke droge ruimte. Er waren deuren in gemaakt en beide families bewaarden daar 's winters hun aardappels in. De bunker is later, op de achtermuur na, gesloopt. Op die plaats is toen een zomerhuis gemaakt van de nog bruikbare sloopstenen. Toen grootvader Rens overleed, is grootmoe der op een gegeven moment naar het bejaar dentehuis in Callantsoog gegaan. Vader Jacob is toen met zijn gezin verhuisd van nummer 17 naar nummer 16. Je had daar een betere uitkijk op het weiland, waar de koeien van de families Klaver en Vader graasden, nu is dit bollenland geworden. In 1973 is hij op de leef tijd van 57 jaar overleden. Het huis is in 1979 verkocht aan de familie Ket. Duinweg 17 heeft vader Jacob verkocht aan Joop en Marian Mos. Met blijdschap geven wij li kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje MAARTEN, T. HollanderBakker Jac. Hollander en Guusje Groote Keeten B 82 A, Callantsoog, 11 Juni 1946. Hiermede geven wij ken nis van het overlijden van onze zeer geliefde schoon dochter, schoonzuster en tante T HOLLANDER- BAKKER in de ouderdom van 31 jaar Haar diepbedroefde familie, Groote Keetefa, R. Hollander G. Hollander-Kuiper Groote Keetefri. K. Hollander A. Hollander-Doorn en kinderen Groote Keetdn, W. Roos M. Roos-Hollander en kinderen St. Maarten, J. Schrijver R. Schrijver-Hollander Stolpen, P. Zwaan N. Zwaan-Hollander en kinderen Callantsoog, 27 Sept. 1946 Groote Keeten B 82 B. Vader, tante Corrie, Maarten en Guusje -47.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 7