De eerste november 1957 werd Hugo geboren. De omstandigheden waren veel gunstiger dan toen Erilca op de wereld kwam. We woonden nu in een comfortabel huis, het was nog niet volop winter en de geboorte was minder moei lijk dan de eerste keer. Met een baby en een kleuter hadden we huis houdelijke hulp nodig. Helaas bezorgde het meisje dat door gezinszorg aan ons werd toe gewezen ons meer werk dan ze uit de weg nam. Terwijl we de winter doorworstelden merkten we dat een groot huis ook nadelen had. Toen het eenmaal flink koud werd ontdekten we dat we met de oliekachel de verkeerde keuze hadden gemaakt. Zelfs met alle deuren dicht konden we het in de woonkamer niet behaag lijk krijgen, terwijl het in de rest van het huis steenkoud was. De warme kruiken voor Erilca en Hugo moesten steeds opnieuw worden ge vuld. Op een keer was het zo koud dat een glas water, dat in onze slaapkamer op het nacht kastje stond, 's morgens tot de bodem was be vroren. De tijd die nu volgde was in alle opzichten druk: het gezin, werk en studie. Behalve mijn baan bij Jan de Groot kreeg ik een aantal pri- vé-lclusjes in Callantsoog; de meeste daarvan werden door Gert naar mij verwezen. Het werk bestond in hoofdzaak uit het maken van be stek en tekeningen voor permanente huizen en zomerverblijven. Om het andere weekend ging ik op de motorfiets naar Callantsoog om de werken na te lopen. Intussen had ik mijn DKW door een 200 cc 'James' vervangen. In mei 1959 was Ans alweer in verwachting. Vóór de zwangerschap haar bewegingsvrijheid teveel zou beperken besloten we een weekje met vakantie te gaan. Dit keer konden we er maar weinig geld aan besteden, zodoende ble ven we dicht bij huis en gingen naar Schier monnikoog. We logeerden in een goedkoop hotelletje, fietsten het eiland rond en gingen naar het strand. Hetzelfde jaar voltooide ik mijn cursus aan de Academie van Bouwkunst en in juli slaag de ik als architect. Jan de Groot verhoogde daarna mijn salaris, maar wat werk betreft veranderde er weinig; tegen die tijd was ont werpen toch al een belangrijk deel van mijn werkzaamheden. Tegen het einde van het jaar werd het leven voor Ans druk en zorgelijk. Het was niet een voudig om voor twee kleine kinderen te zor gen terwijl een derde op komst was. Gelukkig was de hulp vervangen door een betrouwbaar en hardwerkend meisje. Nadat ik mijn studie had voltooid kon ik bovendien meer aan het huishouden bijdragen. Op 29 december werd onze tweede zoon ge boren we noemden hem Roland. Het was alweer slecht berekend om in het hartje van de winter het gezin uit te breiden. Gelukkig waren de omstandigheden wel verbeterd se dert Hugo's geboorte. We konden de kamer nu goed warm houden met een lcolenlcachel die we inmiddels hadden gekocht. Ook had den we nu een wasmachine en wat extra meu belen. Het volgende voorjaar konden we mijn zwager Leo's afgedankte auto kopen. Voor twaalfhon derd gulden werden we er de eigenaar van en eindelijk hadden we weer een vervoersmiddel. Het was een oud model Volkswagen dat ruim honderdduizend kilometer had gereden en er zat nogal wat roest in de carrosserie. Het belangrijkste was dat we nu weer wat vaker naar ons vakantiehuisje in Callantsoog kon den gaan. Tegen het einde van 1960 begonnen we met de tekeningen voor een woningbouwproject van zo'n 120 huizen. De opdrachtgever begon de woningen al vanaf de tekening te verko pen. De grootte en de indeling van de huizen waren vrijwel hetzelfde als de woning die we van Jan de Groot huurden. Beiden hadden we zin om zelf één van die huizen te kopen, maar de moeilijkheid was dat we onvoldoende geld hadden. Met drie ldeine kinderen en een nog onvoldoende gemeubileerd huurhuis was er van sparen weinig terecht gekomen. Jan de Groot kwam ons weer te hulp. Ilc had nu al bijna vier jaar voor hem gewerkt, het geen me de moed gaf om een lening van tien duizend gulden te vragen. Ilc beloofde het geld over een periode van vijfjaar terug te betalen, waarbij ik me voor die tijd aan De Groots be drijf bond. Milddadig verschafte mijn baas de lening en wilde zelfs niet dat ik er rente over betaalde. Met een extra hypotheek van zestienduizend gulden waren we in staat het koopcontract te tekenen. Omdat we vrijwel de eerste keuze hadden, konden we de meest aantrekkelijke plaats in het huizencomplex bemachtigen. Bovendien hadden we de gelegenheid om zo gewenste veranderingen in materiaalkeuze aan te bren- -44.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 4