naar Callantsoog konden gaan. We logeerden dan in het verbouwde kippenhok dat intussen in een zomerhuisje was veranderd en voor de hele familie beschikbaar was. Negen jaar lang maakten we daar veelvuldig gebruik van. Een baan met een huis Kort na Erilca's eerste verjaardag was Ans weer in verwachting, dus verdere uitbreiding van het gezin stond ons net vóór de volgende win ter te wachten. Om een tweede baby in ons pri mitieve bedoeninlcje te hebben was een ont moedigend vooruitzicht we moesten wat beters zien te vinden. Er was genoeg werk voor bouwkundig tekenaars beschikbaar, maar zel den werd daarbij een woning aangeboden. Op een dag, toen ik een bouwtijdschrift doorbladerde, viel mijn oog op een adverten tie waarin een bouwkundig tekenaar werd gevraagd. De vacature was op een architec tenbureau in Uithoorn en een huis zou beschikbaar zijn. Het tijdschrift was een paar weken oud en het was al te laat om te sollici teren. Bovendien wist ik dat de kans om een baan met een huis te krijgen uiterst gering was ongetwijfeld hadden tientallen andere liefhebbers hun diensten aangeboden. Ilc besloot om de architect die de job aanbood te bellen. Ik vroeg hem of ik later op de dag bij hem langs Icon komen omdat het te laat was om schriftelijk te solliciteren. Ik loog dat ik toch in Uithoorn moest zijn. Tenslotte stemde hij in en zei dat hij me in de middag wel even te woord wilde staan. Ik nam een aantal werkstukken mee die me in het onderhoud zouden kunnen helpen. De architect, die zich introduceerde als Jan de Groot, bewonderde mijn werk en scheen me wel te mogen. Tegen het einde van het onder houd wees hij naar een grote stapel brieven en zei: "Hier, allemaal sollicitaties 't kost me dagen om die te analyseren en de meest be lovende sollicitanten te interviewen". Met ge veinsd medeleven antwoordde ik: "Ja, dat zal een hele klus zijn en er is geen garantie dat U uiteindelijk de juiste man aanstelt." Na enkele minuten overweging had Jan de Groot zijn beslissing genomen: "Ilc denk dat ik met jou wel overweg zal kunnen ik kan mezelf een hoop tijd besparen door al die sol licitatiebrieven in de prullenbak te gooien." Ilc was met stomheid geslagen bij die onmid dellijke beslissing. Nog vóór ik Jan de Groot voor zijn klaarblijkelijke aanbod kon bedan ken, stelde hij voor dat ik eerst het huis zou zien alvorens een beslissing te nemen. Het bleek een gloednieuw huis te zijn. Beneden was een ruime woonkamer, een eetkamer, een keuken en een wc, boven waren vier slaapka mers en een badkamer. Het was gewoon niet te geloven! Toen ik Ans vertelde dat ik de baan had aan genomen was ze blij maar enigszins bezorgd dat ze ons nieuwe huis nog niet had gezien vóór ik de beslissing had genomen. Zodoende gingen we de volgende dag samen weer naar Uithoorn om het huis te bekijken dit keer was het Ans die haar ogen niet kon geloven. In april 1957 verhuisden we van Eemnes naar Uithoorn. Het was een koude, buiige dag. On derweg naar onze nieuwe woning kletterden de hagelstenen op het dak van de Lloyd. Van tevoren had Ans al verscheidene trips met een volgeladen auto gemaakt. Met kleine Erilca vastgebonden op de stoel naast haar had ze het grootste deel van onze huisraad al overge bracht vóór de uiteindelijke verhuizing. 's Maandags na de verhuizing begon ik in Jan de Groots tekenkamer te werken. Het was een veel grotere organisatie dan die van Wesselo en Van Voorst. Er werkten acht man op de te kenkamer en een gelijk aantal opzichters in de buitendienst. Jan de Groot was de enige ar chitect en hij deed al de ontwerpen zelf. Hij overhandigde ruwe potloodschetsen aan de chef de bureau die ze verder aan ons uitdeelde om ze in bestek- en werktekeningen te trans formeren. De sfeer op de tekenkamer was kameraad schappelijk en ontspannen; het was geen en kel probleem me bij mijn nieuwe collega's aan te passen. Allen waren opgeruimde gasten en de meesten waren buitengewoon bekwame te kenaars en werkten hard. Arend had er geen zin meer in om met het gemeenschappelijk bezit van de Lloyd door te gaan, zodoende verkochten we de auto. Op nieuw moesten we het zonder vervoermiddel doen. Een drukke tijd en gezinsuitbreiding Toen het herfst werd hadden we nog steeds geen behoorlijke kachel en ook geen geld om er een te kopen. Ik schraapte de moed bij el kaar om Jan de Groot een voorschot op mijn salaris te vragen, hetgeen hij zo vriendelijk was te geven. We kochten er een goedkope olielcachel van. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 3