to. Steekt dat? Cor Klaver lacht: "Sommige van mijn scheepsbouwfoto's hangen in het Mari tiem Museum. En ik heb een expositie gehad bij BFN, Beroeps Fotografen Nederland. Heel eervol! Tijdens de watersnoodramp van '53 heb ik ge fotografeerd. Sommige van die platen waren te zien tijdens de grote herdenkingsexpositie in 2003 in Rotterdam." Hij toont een lange lijst van exposities waaraan hij deelnam, in Nederland én daarbuiten. Zoals in Tsjechië ('een tweemans tentoonstelling in Ostrava') en Frankrijk ('de groepstentoonstelling Les Recontres d'Arles'). Ook het Nederlands Fotomuseum en het Zeeuws Museum in Middelburg hebben werken van Kla ver in hun collecties. "Bent u van de tv?" Fotocamera's waren vroeger indrukwekkende apparaten. Cor Klaver was eens met een hoog statief en technische camera in de weer in de drukke Amsterdamse Kalverstraat. "Stond ik boven op m'n camerakoffer, vragen een paar leuke jongedames: "Bent u van de televisie en mogen wij er oolc op?" "Ja hoor," antwoordde ik, "als je daar gaat staan, dan kom je er op." De opname was bedoeld voor een aantal pan den. Dus ik fotografeerde boven het publiek uit, zodat ze niet in beeld kónden komen!" De fotograaf bewaart goede herinneringen aan zijn jongensjaren in Groote Keeten. Hij komt er graag. En anders zijn kinderen wel: "Onze zoon Marcel was in z'n jeugd verzot op de boerderij van z'n opa en later van Oom Ko. Als klein ventje haalde hij tegen melktijd in z'n eentje de koeien op en ze kwamen met hem mee! Bij tijd en wijle vroeg hij: "Mam, wanneer gaan we weer naar Opa? Ik hoest weer zo." Alsof dat de remedie was!" 500.000 foto's Cor Klaver heeft veel foto's vernietigd. "Veel bruidsreportages en dergelijke. Maar eerst heb ik er het zilver uitgehaald. Zilver is heel schadelijk voor het milieu." Hij schat het aan tal foto's dat momenteel in zijn archief zit op 500.000, een astronomische hoeveelheid. Het merendeel zijn platen die hij beroepshalve heeft geschoten. "Maar," zegt hij, "vrije foto's, natuuropnamen, vind ik toch het mooiste." Speciaal voor De Cloclc overhandigt hij een vergeeld tekencahier met diverse oude opna men: lepelaars in het Zwanenwater, maar ook stillevens en pittoreske kerkjes in de Noord- kop. Opvallend zijn de welhaast dichterlijke bijschriften: Schone eenvoud, Met geboomte om kranst, Blozend fruit. En na een dagje in het Zwanenwater: Als 'n parel ligt het duinmeer Zwanenwater in Hol lands duinenrij. En op 'n eilandje in dit prachtig stukje natuurschoon ligt onze grootste lepelaarsko lonie. Dit natuurreservaat te mogen bezoeken is 'n groot voorrecht. Volksuniversiteit Cor Klaver heeft nog steeds een voorkeur voor zwart-witfoto's. En niet vanwege de destijds ge bruikte giftige chemicaliën in de kleurenfoto grafie ("daar kreeg ik eczeem van"), maar om dat zij meer expressie uitstralen. Aan digitale fotografie heeft hij zich nooit gewaagd ("en daar begin ik ook niet aan"). Maar ondanks zijn 84 jaar is de fotografie nog steeds zijn pas sie. Dat verklaart ook waarom hij tot op hoge leeftijd fotocursussen gaf aan de Volksuniver siteit in Rotterdam. Daar stopte hij pas mee bij zijn zilveren jubileum, hij was toen 78! "Als do cent heb ik bij sommige leerlingen blijkbaar een gevoelige snaar geraakt," zegt Klaver met gepaste trots. "Twee van hen kwam ik later als collega-docent tegen. Die hadden dus een pro fessionele fotocarrière gemaakt!" Wat maakt iemand tot een goed fotograaf? Cor Klaver: "Goed kunnen kijken en analyse ren. Je moet zien wat de essentie is van watje fotografeert. En de sluiter laten werken." Op 'n schone voorjaarsavond, de zon neeg reeds naar de kim, voeren wij met de boot van de jachtopziener naar het eiland der lepelaars. De lepelaars, die bij onze nadering wegvluchtten, kwamen na enige tijd door moederzorg gedreven weer bij hun nest. Daardoor konden wij deze sierlijke vogels op korte afstand benaderen. Het beweeg, geklepper en gekoester van de vogels was 'n lust voor het oog. Het was dan ook laat geworden, voor wij de terug tocht aanvaardden en wij de vogels weer in natuur lijke rust lieten gedijen. -56.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 16