holster los. Nadat Gustaaf was uitgeraasd zei mijn vader dat hij honderd gulden per kip had betaald. Toen werd hij ook nog 'ns beticht van Schwarzhandel. Het gesprek ging vervolgens over ruilhandel en Gustaaf liet zich ontvallen dat hij, als hij door z'n shag heen was, op de zwarte markt ook honderd gulden moest be talen voor een pakje. Mijn vader kaatste de bal toen direct terug: hoezo Schwarzhandel?' Pas later hoorde de familie Zwaan hoe com mandant Gustaaf karakterologisch in elkaar stak. jaap: "Tijdens Dolle Dinsdag was hij in Amsterdam. Er miste op een dag een pistool. Toen die werd teruggevonden bij een schoonmaker, heeft Gustaaf die man ter plekke doodgeschoten. Na de oorlog hoorden wij dat Gustaaf daarvoor is veroordeeld." Mijnenvelden Op het eind van de oorlog hadden de Duit sers de schuur van de boerderij gevorderd. De koeien gingen eruit, de Duitse paarden erin. Op het strand wemelde het van de anti-tan- lcobstakels. In de weilanden stonden her en der groepjes palen in de grond, waarvan één met een granaat. De palen waren onderling met draden aan elkaar verbonden. Een soort boobytraps dus. Jaap: "Wij hebben al die tijd min of meer gewoon op het veld gewerkt, zo'n beetje om die granaten heen. Na de Duitse ca pitulatie werden de granaten onder toezicht van de Canadezen uit de palen gehaald en ver volgens door Duitse krijgsgevangenen gede monteerd. Op een dag kwamen mijn vader en ik van het land, een paar roken hooi op de kar. Een Duitser was bezig met een granaat tussen z'n benen. Pa zei nog: "Blijf er niet bij staan kijken," en ik reed door. Even later hoorde ik een knal. Van die Duitse militair was niets meer over. Mijn vader had een scherf door z'n been, ook z'n paard was geraakt, maar ik was ongedeerd. Later heb ik een been teruggevonden en een portemonneetje met een klavertje vier erin. Nadien werd mij verteld dat de omgekomen soldaat de laatste was van vier broers - de andere drie waren al gesneuveld." Jaap, zelf vader van vier zonen, is na al die jaren nog steeds zichtbaar geëmotioneerd. Combines Na de oorlog is het boerenleven in sneltrein vaart vereenvoudigd, geeft Jaap toe. "Na de Eerste Wereldoorlog bestonden al melkmachi nes, maar die waren moeilijk schoon te krij gen en dus onhygiënisch. In de jaren '50 kwa men er betere versies en die gebruikten we ook." Ook de landbouw werd minder zwaar. "Wat we vroeger allemaal met de hand moes ten doen, zichten, hokken, noem maar op, daar kwamen allemaal machines voor." Zelf bouwde hij op een trekker aan de voor- en de achterkant een soort lift, waarmee hij zonder menskracht schelven hooi op de kar kon la den. "En nu zijn er combines die bijna alles machinaal doen." Toch hebben zijn zoons gekozen voor een ander vak dan het boerenbedrijf. De boerde rij werd daarom verkocht en het gepachte land werd door de eigenaar overgedaan aan Het Noordhollands Landschap. Maar genie ten doen ze nog steeds, nu als toeschouwers. "Waar we vroeger misschien minder oog voor hadden, zien we nu heel bewust," zegt Jaap. "De vogels. De natuur. We zien de zon opko men en ondergaan. Het is geweldig wonen op Abbestee!" Swaan of Zwaan Jaap toont een provisorische familiestam boom. De eerste keer dat daarop de naam Zwaan staat geschreven met een S, is in 1736. Het gaat om Sijmon Cornelisz Swaan, geboren in Wieringerwaard en getrouwd met Maartje Garmentsdr uit Zijpe. De eerste Zwaan-met- een-Z duikt al op in 1769, het jaar waarin Si- mon Jacobsz Zwaan het levenslicht ziet. De stamboom volgt de mannelijke lijn. Opval lend zijn de fraaie namen van de echtgenotes van de Zwanen door de eeuwen heen: Janne tje Jansdr Riezel, Trijntje IJfs, Pietertje Kater, Trijntje Marees. De laatste, Trijntje, rustte Opa en opoe Zwaan voor hun huisje aan de Achter- Weg. joto; C0neCfie familie Zwaan -4.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 6