Een Uiwi izutq boeren op- AbbezteJ& Klaas Schuurman Ter gelegenheid van Jaap Zwaans tachtigste verjaardag, hij werd geboren op 10 septem ber 1927, hadden zijn echtgenote en hun vier zonen in het diepste geheim een groot feest voorbereid. Het zou er niet van komen: daags voor het evenement kwam Bets ongelukkig te vallen en belandde met een gebroken rechter schouder in het ziekenhuis. Het feest werd tot nader order uitgesteld. Als De Clock met hen spreekt, is Bets zojuist ontslagen uit het MCA. Haar arm kan zij weer redelijk goed gebruiken en haar humeur heeft er al helemaal niet on der geleden. Beiden hebben zich terdege voor bereid op het gesprek. Foto's, huwelijksalbum en de aanzet tot een familiestamboom liggen al te wachten op de keukentafel. De koffie ruikt en smaakt heerlijk. Kluut en lepelaar Waar lange tijd graan werd verbouwd en koeien gehouden, fourageren nu kluut en lepelaar. Vanuit hun keuken hebben Jaap en Bets Zwaan een weids uitzicht tot aan de dui nenrij. Op zo'n vijftig meter afstand staat een klein, groen huisje. "Daar ben ik geboren," zegt Jaap. "Daar vandaan verhuisden wij naar de Voorweg in Groote Keeten; het boerderijtje van Rruisveld." Na zes jaar keerden de Zwanen terug naar Abbestee. "Naar boerderij Oudhof, twee huizen hiervandaan." In 1934 brandde de boerderij geheel af. "Dat was in maart," zegt Jaap, "en in de herfst van datzelfde jaar konden de koeien alweer op stal. Zo snel is ie weer opgebouwd!" Bets komt oorspronkelijk uit een bollenmilieu in Breezand. "Ilc logeerde af en toe bij de fami lie Raap, de ouders van Kees Raap, ook van Ab bestee. Jaap en ik waren elkaar al wel eens te gengekomen, maar het werd pas serieus toen we elkaar op een maandagavond ontmoetten op de Callantsoger kermis." Dat was, denkt ze, in 1945, dus ze moet toen 14 jaar zijn geweest. Ze trouwden in 1953 en betrokken een kleine bungalow. Vijfjaar later ruilden zij met hun ouders en namen de boerderij over. Nét te weinig kinderen Jaap bezocht in z'n jonge jaren de openbare school in de Schoolstraat. "Daar kregen onge veer vijftig kinderen les, en dat was nét te wei nig om er drie leerkrachten op na te houden. Punt was, dat sommige christelijke families hun kinderen - een stuk of zeven - naar een christelijke school buiten het dorp brachten. Nu was het zo dat op Koegras - dat deel uit maakt van Callantsoog - kinderen woonden die in Julianadorp naar school gingen, want dat was dichterbij. Daar hebben ze het volgen de op gevonden: Taxi Vader - die zat toen op de Buurt, waar nu Desto en Harry's Tweewielers zitten - bracht de christelijke kinderen naar hun school en op de terugweg nam ie 6 of 7 kinderen mee van Koegras. Zo was de derde onderwijzer toch zeker van z'n baan!" Vier, vijf koetjes "Mijn vader bezat vier, vijf koetjes. Daarnaast werkte hij enkele maanden met de dorsmachi ne bij diverse boeren, terwijl moeder de koe tjes molk. Hij was instelcer op de dorsmachine, 's Morgens haalde hij altijd een collega op om samen naar het werk te lopen. Die collega zei een keer: "Beetje rommelnacht gehad. Moe der heeft 'n kleine gekregen." Maar diezelfde Abbestee is een oud buurtschap dat rond 1600 en 1700 groter moet zijn geweest dan het huidige Cdl- lantsoog. Ten noorden van Abbestee ligt een oude dijk die rond 1500 de Oudendijk werd genoemd en weer later de Rechtendijk. Volgens historicus J. Westenberg vormt deze dijk de oostgrens van het vroegere eiland 't Oghe. Het buurtschap telt nu nog slechts enkele huizen en boerderijen. Een van de laatste actieve boeren, Jaap Zwaan op nummer 4, is ermee gestopt. De landbouwgrond is over gedaan aan Het Noordhollands Landschap. De Clock sprak met Bets en Jaap Zwaan over een leven lang boeren op Abbestee. foto: Klaas Schuurman -2.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 4