Sckêolkyjime< N(b ümz] s/zeuren/... Lammie de Ruiter De meester wist alles van taal en rekenen en kon vaak prachtige verhalen vertellen. Zo kon hij je veel zeggen over de tijd dat het zelfs ver boden was voor bepaalde bevolkingsgroepen om je te wassen! Dat was nou net één van de zaken waar rond 1900 erg veel aandacht aan besteed moest worden. Persoonlijke hygiëne was belangrijk, want in die armoedige tijden ontbrak het daar nog wel eens aan. Als hulp had de meester een lijst waarop het hele ritu eel nog eens nader werd omschreven. We von den hem in Het Schoolblad van febr.1993. 7. Werp geen vuil of afval in de school, en spuw niet op den vloer. Jan Mooij Pzn. Zelf kon ik vaststellen, dat er aardig wat aan ren. Beperken we ons tot de boerderij op de gesleuteld en bijgebouwd is in de loop der ja- foto: de voordeur (alleen voor trouwen en rou wen bedoeldis het enige in oude staat geble- vene; de twee ramen rechts van de deur zijn in hoogte gehalveerd, alles rechts daarvan is dichtgemetseld. Dit is duidelijk te zien aan het metselwerk met een andere kleur voeg. De schoorsteen is inmiddels vervangen door een dakvenster. Uiterst rechts op de foto een klein stukje van de boerderij van Schenk. De drie personen (ze staan "an de are kant van sloot") zijn Arie Kos, zijn vrouw Geertje Meere- boer en dochter Bets. Eh... inderdaad, de vader en moeder (en zusvan Klaas Kos, later dus ge trouwd met Jannetje Duit. De foto moet onge veer van 1916 zijn. Aan het begin van de vorige eeuw ging het er op de scholen heel anders aan toe dan tegenwoordig, dat weten we allemaal. Leerlingen werden vermanend toegesproken op allerlei gebied, en als je in de ogen van de meester iets niet goed deed, was de straf vaak stevig. 2. Wasch dagelijks aangezicht, hals, horst en han den. 2. Reinig steeds de handen voordat gij gaat eten of eetwaar aanraakt en houd de nagels kort en schoon. 3. Poets des morgens de tanden en spoel na het eten den mond; gij loopt dan minder gevaar kiespijn te krijgen. 4. Borstel dagelijks uw kleêren en reinig uw schoe nen en klompen van vuil en stof, liefst buiten. 5. Veeg zorgvuldig uw voeten, voordat gij de school of een huis binnengaat. 6. Gebruik geen speeksel om uw lei schoon te ma ken. 8. Maak een zindelijk gebruik van de privaten en waterplaatsen, gebruik papier en sluit de bril len. 9. Drink geen slootwater of ander onzuiver water en geen alcoholische drank. 10. Rook of pruim niet. 11. Loop, sta en zit rechtop; houd bij het zitten de beenen stil en de handen op tafel. 12. Zeg het aan den onderwijzer, wanneer gij op uw plaats niet goed kunt zien of hooren, of wanneer gij u ziek voelt. Op zekere dag kreeg ik van ene KV. van de Denneweg deze foto onder de neus gedrukt. "Zoek jij dat maar effe uit." En dat lukte tenslotte. Met hulp van mevrouw Kos en met een ter plaatse kijken van ondergetekende is met 100 procent zekerheid te zeggen, dat het de boerderij van Klaas Kos in de Groote Keeten is. -17.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2008 | | pagina 19