STER 7\ HOPE liederen uit de bundel van Johannes de Heer en moesten veel uit ons hoofd leren. Ook werd de zondagsschool wel geleid door twee oudere dames, maar met hoogtijdagen kwam hij zelf. Zondags was er dienst voor iedereen en daar ging mijn vader dan heen. Als mijn vader er een keer niet was, merkten de vrouwen dat meteen, want hij had een flinke stem en kon goed zingen. Tegen kerst kwamen er meer kinderen vanuit het armenhuis. Maar dat was alleen voor het kerstfeest en de cadeautjes, want daarna zag je ze niet meer. Ik weet nog dat ik een blokkendoos kreeg. En terug naar huis achter op de fiets bij mijn vader heb ik er aan één stuk door ermee gerammeld. Ilc weet niet of de man die preekte uit het buitenland kwam, maar hij sprak veel met Engelse woor den." klaastafel in de winkel en daar ging Dirk altijd kijken. Zijn klasgenoten waren Jan Vos en Rie van Honscho- ten, dochter van de jachtopziener. "Een knappe verschijning, een mooi plaatje, maar helaas, ze was katho liek en later is ze naar de school in 't Zand gegaan." Onderwijzeressen als juf Brouwer en juf van Zulen, meester Schut en bovenmeester Smit kent hij nog als de beste. "Als je op het schoolplein niet tegen je pet tikte of hem afnam, riep de bovenmeester je en kreeg je straf." Na 3V2 jaar en Neeltje na een half jaar 'scholen' in Callantsoog gingen Dirk en zijn zusje naar de Christe lijke School aan de Korte Vliet. Mees ter Slik kwam persoonlijk bij zijn ouders thuis om dat te vragen. Zij woonden naast Jan van Scheijen, die een busonderneming had en de bus zou ze wegbrengen en weer ophalen. "Va der betaalde 1 gulden 20 per week voor twee kinderen en ik dacht, dat hij zestig cent terug kreeg van de kerk." Dirk haalt nog wat j eugdervaringen op. De tij d, dat hij bij de bakker aan de Achterweg werkte. Hij bracht turf naar de ovens. Moest krenten wassen en de bakblikken met olie insmeren. De bakker haalde melk bij zijn vader om melk- brood te bakken. Als een taart mislukte, kreeg hij die mee naar huis. Ook de Koninginnestoolc komt ter sprake. "Als je vanaf Groote Keeten het vuur van Callantsoog kon zien branden, dan ging bij ons ook de file erin." Jongensjaren Tegen 5 december kon het ook gezellig zijn op de Buurt. Koegelenberg had een Sinter Op deze groepsfoto zittend helemaal rechts: Teun Os kam, dan Dirk en daarnaast Dirk Bakker. Hij ging graag in de vakantie logeren in de Haarlemmermeer bij zijn moeders moeder. Daar was een grote boomgaard, een stal met paarden en het was er altijd gezellig in huis. Vaders bedrijf werd groter en het gezin breidde uit, dus er werd naar wat anders uitgekeken. Tenslotte vond hij een grotere boerderij met drie vierkanten, 'de Toekomst', aan de Dog gersvaart tegen Den Helder aan. "Hij stond aan de overkant van de vaart bij de eerste bocht, als je van de Langevliet naar de Donkere Dui nen ging. Mijn vader was er zo blij mee, dat hij er niet van kon slapen. Hij kon het eerste jaar niet betalen en heeft 600,- moeten lenen. In 1934, ik was toen twaalf jaar, zijn we verhuisd met paard en wagen. De koeien gingen met de auto. Daags ervoor hadden vader en ik met een paar kameraden van me, Jan van Scheijen en Piet de Wit, de vijf pinken al lopend wegge bracht. Bollen had vader niet meer, want daar DE I O*-" -65.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 5