N&ver co dulL mocuoecvt GEEN ZIN MEER IN TIMMEREN Ik was nog steeds slecht op de hoogte van wat de mogelijkheden voor verder onderwijs wa ren. Gelukkig was mijn broer Gert degene die me daar inmiddels wat beter over in kon lich ten. Hij had een goede vriend die bouwkunde studeerde aan de MTS (Middelbare Technische School) in Haarlem. Gert zelf werkte als met selaar met vader en was nogal jaloers op zijn studerende vriend. Hij wist maar al te goed dat vader hem de kans niet zou geven om een dag studie te ondernemen het beste dat hij zou kunnen presteren was een avond- of schrifte lijke cursus voor aannemer. Gert had zich er bij neergelegd dat hoger on derwijs niet voor hem was weggelegd, maar hij dacht dat ik de kans nog had om het te vol brengen. Zijn vriend had een rijksstudiebeurs en m'n broer was ervan overtuigd dat ik die ook zou kunnen verwerven als ik daar mijn zinnen maar op zette. Hij moedigde me aan een schriftelijke cursus voor het toelatingsexa men tot de MTS te gaan volgen als ik slaagde zou ik een studiebeurs aan kunnen vragen. Ilc volgde Gert's advies en schreef meteen in, het geen het mogelijk maakte de cursus vóór het toelatingsexamen in juli 1948 te voltooien. Behalve achturige werkdagen en vier avonden per week telcenschool had ik mezelf de plicht opgelegd om een intensieve schriftelijke cur sus te volgen. De cursisten werden opgeleid om met hoger technisch onderwijs te kunnen beginnen, hetgeen vrijwel gelijk stond met een middelbare schoolopleiding. Vanwege mijn toegenomen verplichtingen werd bijna al m'n vrije tijd door studie in be slag genomen. In de winter kon ik het nog net klaarspelen om op zondagavonden met m'n vrienden naar de bioscoop in Schagen te gaan. In de zomer had ik het wat minder druk en voldoende tijd beschikbaar om met mooi weer naar het strand te gaan. Nadat de familie De Wit ons verbouwde kip penhok had verlaten, had ik beslag gelegd op de kleinste slaapkamer. Toen ik met de schrif telijke cursus begon kon ik dat kamertje als studeervertrek gaan gebruiken. Het schrijfbu reau en een kast uit de Duitse bunkers kwa men daarbij goed van pas. Met mijn eigenge- bouwde kristalontvangertje kon ik zelfs via een koptelefoon naar de radio luisteren. We hadden nog steeds geen elektriciteit, zodat ik afhankelijk was van petroleum voor verlich ting en verwarming. Vanaf april 1947 tot juli 1948 verbleef ik eindeloze uren in mijn stu deerkamer en werkte me met enorme vastbe radenheid door stapels studiemateriaal. Tijdens mijn zelfopgelegde afzondering kwa men Jan van Woesilc en enkele andere vrien den af en toe bij me op bezoek. Ze vonden het maar gekkenwerk dat ik zo serieus aan het studeren was en probeerden me mee te lokken om te sporten, te lanterfanten of om achter de meiden aan te lopen. Ik moest me bedwingen om niet aan hun verleidingen toe te geven. Mijn doorzettingsvermogen werd be loond toen ik in juli 1948 voor mijn examen slaagde en de deur voor verdere studie zich voor me opende. Maar al gaiiw kwam ik tot de conclusie dat het toelatingsexamen niet het enige obstakel was geweest. De dichtstbijzijnde MTS was in Haar lem en te ver om er dagelijks vanuit Callants- oog naar toe te reizen. Bovendien kon een uit slag op mijn aanvraag voor een beurs pas na de aanvang van het nieuwe studiejaar worden verwacht. Zelfs als me een beurs zou worden toegewezen kon het nog maanden duren voor ik geld zou ontvangen. Vader was de laatste persoon die hulp aan zou willen bieden. Hij was het volkomen oneens met mijn studieplannen, vooral nu ik mijn leertijd voor timmerman vrijwel had voltooid. Hij beweerde altijd een hekel te hebben aan mannen met aktetassen en verfoeide de ge dachte dat ik zo'n man zou kunnen worden. Het begon er naar uit te zien dat al m'n ge zwoeg voor niets was geweest. Gelukkig brachten Zus en Arend redding. Zij hadden kans gezien om wat te sparen en bo den aan om me te helpen totdat ik het geld Jaap de Vries Mijn enthousiasme voor timmeren verminderde naar gelang mijn bekwaamheid daarin toenam. Kort nadat ik voor Wim de Leeuw was gaan werken ging mijn zin er al af. Ik was ervan overtuigd dat er meer interessante en stimulerende bezigheden waren dan timmeren. -78.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 18