Het bmroqm, U-tstw tw imJaiKtiekuüjC' Klaas Schuurman Erfpacht 12,96 per jaar "Mijn vader, Jacob Boon, was accoun tant in Den Helder," zegt Alie Kuiper. "Hij hield wel van 'reuring'. Mijn moe der, Trijntje de Beurs, hield meer van de rust. Ze is wel 'ns met hem mee ge weest, naar Parijs, naar België, maar was het gelukkigst in d'r eigen hoekje voor Wildzang. Lezen of breien in de luwte van het windschot." Alida Kuiper-Boon, Alie voor intimi, maakt huize Wildzang al van jongs af mee. Zij komt er al zo'n driekwart eeuw met grote regelmaat. Eerst samen met haar ouders, vervolgens als eigenaar en tegenwoordig als ze haar dochter bezoekt. De voormalige gymnastieklerares (83) ontvangt de verslaggever in haar appartement aan het Helderse Bernhardplein. De fotoboe ken liggen al klaar. Ze kan zich de beginperi ode nog goed herinneren. "Mijn ouders huur den eerst een huisje in Huisduinen. Tot mijn vader meneer Tuinman tegenkwam. Hij was bouwmeester, watje nu aannemer noemt. Die bood een kavel aan op de Zeeweg, het tweede vanaf het Kerkplein, dus achter het kerkhof." Op tafel ligt de originele blauwdruk uit 1933 met daarop de situatieschets en de tekening van het te bouwen huisje: een houten optrek van circa 6x6 meter en met een puntdak. Een woonkamer, twee slaapkamertjes, een keuken en een hal met toilet. Geen elektriciteit - geen gas. "Koken deden we in het begin op petrole umstellen." Wel stromend water - geen riool. "Afvalwater verdween in een put opzij van het huis." De schets is redelijk gedetailleerd. Zelfs de beoogde bloembak voor het kamerraam ontbreekt niet. "Het huis werd snel gebouwd en ernaast, op de hoek, kwam een identiek huisje, maar dan in spiegelbeeld. Dat werd van tante Bets, een zuster van mijn moeder." Oude documenten, ondertekend door bur gemeester mr. Dirk Breebaart, tonen de ont waarding van de gulden. Totale bouwkosten: 1.250,-. Erfpacht: 12,96 per jaar. Ook het taalgebruik is sterk geëvolueerd, getuige het gemeenteproza in het erfpachtbesluit: Overwe gende, dat het belang der gemeente en de bevorde ring harer ontwikkeling medebrengt de bebouwing met villa's, zomerwoningen enz. En: De erfpachter is ten genoegen van Burgemeester en Wethouders ge houden het perceel stuifvry te houden, af te hekken en afgebekt te houden of andere afscheidingen aan te brengen en in stand te houden voor zoolang hy het genot heeft. Het wordt begin jaren '30 gebouwd achter de kerk. Op last van de Duitse bezetter verkast het in het begin van de oorlog naar 'Hollywood'. Daar wordt het bewoond door Callantsogers. Kort na de bevrijding wordt het weer teruggeplaatst op de Zeeweg, maar dan op een andere plek. Rond 1955 gaat het terug naar de eigenaar. Na een combinatie van aanbouw en verbouw krijgt het in 1990 permanente bewoners. Zo ziet in het kort het bewogen leven eruit van het vakantiehuisje 'Wild zang'. Een interview metAlie Kuiper, 'bewoonster' van het eerste uur. Wildzang, toen nog bij de kerk. Eerste generatie: Jacob Boon en Trijntje Boon-de Beurs. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 3