Net/er tv duli moment (iwwiq) Jaap de Vries KRUISVELD EN MIJN EERSTE BETAALDE VAKANTIE Het was alweer vader die werk voor me vond, deze keer bij Piet Kruisveld in de Groote Keet- en. Hij had een klein aannemersbedrijf en voerde hoofdzakelijk onderhoudswerk uit voor plaatselijke boeren. Kruisveld was bereid me in dienst te nemen, maar beweerde dat hij me niet meer dan een kwartje per uur kon be talen. Dit betekende een loon van 11,75 voor een 47-urige werkweek. Zodoende moest ik ge noegen nemen met een drastische loonsverla ging. Het was redelijk dat ik moeder tien gul den kostgeld betaalde (hetzelfde als ik aan het gezin Zeeman had betaald). Het resultaat was dat ik het maar met ƒ1,75 zakgeld moest zien te doen (gelukkig had ik al genoeg gespaard voor een nieuwe fiets). Tegen het einde van april begon ik mijn nieu we job in Kruisveld's bedrijfspand, genaamd 'De Onderneming'. Het was een plezierig drie kilometer lang ritje naar de Groote Keeten. Ilc had gelulc dat Piet Mooij, een uiterst bekwame timmerman, mij onder zijn hoede nam ik vond het geweldig om met hem te werken. Hij was erg geduldig met me en had gevoel voor droge humor. Ilc benijdde Piet's ongelooflijke bekwaamheid: hij scheen nooit fouten te ma ken, iets dat ik in de verste verte niet kon pres teren. Ilc leerde dat men in onderhoudswerk meer moest zijn dan enkel een timmerman. Op klei ne klusjes moesten we behalve timmerwerk ook graaf-, beton-, metsel- en schilderwerk uitvoeren. Alleen elektriciteit- en loodgie- terswerlc werd door speciale vakmensen ge daan. Het leren van veelzijdigheid kwam me in latere jaren uitstekend van pas toen ik in Australië huizen voor mezelf en twee van mijn kinderen bouwde. Vijf dagen per week werkte ik acht-en-een-half uur en zaterdags vijf uur; bovendien ging ik vier keer per week naar de avondschool. Ilc moest daarvoor zo'n 150 kilometer per week fietsen. Zodoende had ik weinig vrije tijd over en alleen op zondagen ging ik met enkele vrienden naar de bioscoop in Schagen. Uiteraard had ik moeite om met mijn zakgeld rond te komen gelukkig sprong moeder af en toe bij en gaf me korting op m'n kostgeld. Sommige vrienden gingen na het bioscoopbe zoek dansen, maar ik kon me dat niet permit teren. Bovendien was ik de meest onbeholpen danser in de hele omgeving. Mijn penibele financiële situatie werd nog verergerd door het feit dat Kruisveld vaak op zwart zaad zat. In zo'n geval verscheen hij op betaaldag met lege handen en deelde zijn drie werknemers mee: "Het spijt me jongens, maar het geldschip is weer niet op tijd aange komen." Als gevolg daarvan moest ik moeder af en toe om een lening vragen. Hoewel we vaak wekenlang op ons loon moesten wachten Toen ik eenmaal terug was in Callantsoog moest ik op zoek naar ander werk. Onder geen beding was ik bereid om weer voor niets bij oom Piet te werken. Bovendien was het wederopbouwwerk in het dorp grotendeels voltooid zodat mensen eerder werden ontslagen dan aangenomen. De werkplaats van Kruisveld in later tijden. Foto: Martin Zwaan -57.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 17