Protestmars Piet Vos Jbz. Nou was burgemeester Koster het ien en an der te horen kommen en die vroeg main wat er an de hand was. Ik lag hem de hele zaak uit. Hai zai, laten we zoo gauw mogelulc een bespreking met Van de Poll anvrage. Dat ge beurde toen. De bespreking werd bepaald op maandag. Koster, Kruisveld en ik nammen er aan deel. Nadat ik m'n grieven bekent maakt had, was het eerste gezegde van Van de Poll dat alles de skult was van de socialisten. Die waren de andrijvers! En niet hai, maar Water staat had de borden plaatst. Op main vraag of as Waterstaat de duinen vrijgaf en de borden weghaalde, of hai daar dan mee akkoord ging, kreeg ik geen antwoord. Besloten werd toen een dergelijk verzoek aan Waterstaat te doen. Een tijdje later kregen wai bericht dat ons verzoek was afgewezen. Maar het slot is geweest dat de bordjes zijn verdwe nen en wij nooit nare verwikkelingen meer hebben gehad. De mars door het Zwanenwater werd afgelast, maar wel waren er die bewuste dinsdagavond tien rijks veldwachters present, die had den dus niks te doen. 't Was op langelest zoo erg dat asje op twee me ter van de straatweg op duin ging zitten dan kreeg je al een bekeuring. Het is te begrijpen dat de hoofden steeds meer verhit werden. Op een goeie dag kwam er een badgast, doc- ter Regensburg, bai me en die vertelde me dat twee dochtertjes van hem die bij 't Kooibos in een droge sloot an 't bramen zoeken waren, door mevrouw Van de Poll met haar wandel stok, waarmee ze altijd liep, weggeranseld wa ren. Hai zai, is deer nou niks tegen te doen? Ilc maakte met Regensburg een plan op om met alle burgers tesamen un protestmars te houwen door de duinen van het Zwanenwater. Ik kon na wat praten op ongeveer 100 man rekenen. We spraken af de volgende week dinsdag de mars te houden. Vandaag de dag kan je steeds weer lezen dat er hier of daar refelusie uitbroken is. In 1921 waren wai er ook zoowat an toe. Dat de familie Van de Poll (eigenaar van de Groote Villa, 't Zwanenwater en een deel van Callantsoog) het niet lekker zat dat hier steeds meer badgasten kwamen. Met alle middelen probeerden ze dat teugen te gaan. Enigszins te begraipen is dat ze het Zwanenwater niet vrai gaven, maar ze maakten het te erg. Zo werden overal verboden toegang-bordjes gezet, o.a. langs de strandweg en aan de buitenduinen om het dorp. 's Nachts wieren ze nogal iens uittrokken en in zee gooit. Maar dan spoelden ze weer an en wiere ze opnieuw weer neerzet. Piet Vos werd geboren in 1888 als zoon van Grietje Louw en Jacob Vos. Hij was een van de 16 kinderen die zijn moeder ter wereld heeft ge bracht. Hij heeft dus ook gewoond in de boerderij aan het Dorpsplein, die we nu 'Museumboerderij Tante y Jaantje' noemen. Hoe hij leefde en werkte heeft hij in honder den herinneringen in zijn boekje 'Het werk en leven van een 75-jarige Callantsoger' opgeschre ven. L/O/VV SW_ TI- 1 J- 1 3- Hierboven een van die herinneringen, die hij schreef in een taaltje dat iets op het West-Fries leek. -56.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 16