HoUyuwocL-tijdeMy tew euuU- Lammie de Ruiter gebannen, vestigden de Callantsogers zich in een nooddorp, dat ze bouwden uit de zomerwonin gen, die waren verrezen in het jongste verleden. Het toenemend vreemdelingenverkeer had van het vroegere vergeten dorpje reeds een badplaats gemaakt van formaat en de steeds groter worden de stroom van badgasten werd ondergebracht in een zich steeds uitbreidend aantal zomerwonin gen. Die werden afgebroken en ze herrezen op een plekje, zo dicht mogelijk bij het aloude Callants- De olijke Callantsogers gaven hun nooddorp de vrolijk klinkende naam van 'Hollywood' en dit on Duits klinkende woord moet de bezetters een even grote doorn in het oog zijn geweest als de geest, die sprak uit de hele houding der bewoners. Want was het niet, alsof ze zeiden: "Kijk! Hier zitten we. Zo dicht bij Callantsoog als maar mogelijk is. Wan neer jullie weg bent dan gaan we terug. En lang zal dat niet duren. Daarom nemen we genoegen met lichte, houten huisjes." Eén mannetje hadden ze in het dorp achtergela ten: de zeeman. Die stond daar in zijn oliejas. Hij wist meer van de zee af dan al die druk doende Duitsers bij elkaar en hij had ze heel wat kunnen vertellen, maar hij zweeg, zoals alle Callantsogers zwegen, wanneer ze de bezetters zagen modde ren. Hij was het symbool van den Callantsoger, die stormen weerstaat en die ook deze te boven zou komen. De Duitsers zijn weg, de Callantsogers keerden te rug naar hun dorp. Maar de kroon ontbrak nog: Callantsoogs aloude zelfstandigheid. Lang wist men niet, wat er zou gebeuren. Af en toe scheen het of de bewoners de moed dreigden op te geven, alsof ze zich neerlegden bij de gedachte, dat de gemeente zou worden ingelijfd bij een an dere, een grotere. En af en toe waren enkele zo ver heen, dat ze zuchtend berustten: "Wanneer het dan toch moet, dan in hemelsnaam maar bij..." Het is niet zover gekomen. Vrijdag j.1. wachtte aan de grens der gemeente de nieuwe burgemeester, de heer Correljé, die met zijn gezin werd binnen gehaald met zoveel vreugde, dat de dag voor hem altijd een onvergetelijke zal blijven. Maar ditzelf de is het geval met de Callantsogers, die in hem PE OifZECTEUfZ VAN HET POST KANTOOR. VAV CALLAhJTSOOe ev AUTEUR. VAM DEfV A/AAM Zelfstandigheid; het loon voor betoonde moed Eeuwen gleden voorbij en zo iets de rust van Cal lantsoog verstoorde, dan was het de storm, die de kust teisterde en de witgelcuifde golven van de eindeloze zee tegen de duinen te pletter joeg. Dat een werkelijk nijpend gevaar, doch uit het Oosten, zou kunnen komen, daaraan had in het dorpje tot voor weinig jaren nooit iemand gedacht. Toch is het zo gekomen. De Hunnen trokken uit op roof en nadat ons land vijfjaar lang aan hun plunder en vernielzucht ten prooi was geweest, mochten we in ogenschouw komen nemen, wat er van het vredige en vriendelijke Callantsoog was overgeble ven. Veel was het niet, maar alle moeilijkheden ten spijt, weerklinkt er thans vrolijk het lied van de arbeid, dat de wederopbouw begeleidt. De bewoners van onze barre kusten zijn niet van het soort, dat het hoofd laat hangen. Meer dan de verdere bevolking van ons land zijn ze gewend ge raakt te vechten tegen de elementen, wanneer die in al hun woede zijn losgebarsten, ze weten van strijd tegen storm en ontij. Toen ze door de Duitsers uit hun plaatsje werden In een map, vol met krantenknipsels, die we te leen hadden van Willem Barten, vond ik deze fraaie tekening, vergezeld van een artikel over Callantsoog. De schrijver is onbekend. We drukken hieron der een deel van het artikel af. HOLLyWOOO -54.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 14