Boerderij Excursie* - 2 juni2007 Dries Blokker de plank misslaat. Via Wognum kwamen we op de Grote Zomerdijk bij het huis van Oud terecht, een eenvoudige, origineel gebleven boerenbehuizing die door krachtig optreden van de Historische Vereniging van Wognum en veel vrijwilligers van de sloop gered en ge restaureerd is. Het is nu een klein museum en trefpunt voor activiteiten en excursies. Ina Broekhuizen-Slot vertelde ons, buiten in het zonnetje, die geschiedenis met verve. Zie foto. Waar een wil is, is een weg als je iets behou den wilt. Tenslotte bezochten we de boerderij 'De An- loup' van de familie Steur in Zuidermeer. De rondleiding begon in de woonkamer met lin nengoed en uitzet. Wat een verzameling van oude beroepen, werkplaatsen en werktuigen! En wat een vernuft en kunde uit vroeger tij den! Er lag zelfs een slijpmachientje voor scheermesblaadjes. Via Opmeer en Schagen kwamen we iets later dan gepland in Callantsoog terug. Cor Spijker, de organisator en leider van deze geslaagde boerderij-excursie in West-Friesland, werd heel hartelijk bedankt. Volgend jaar wordt ons excursiethema: 'de duinen'. De bus van Peereboom bracht ons via de Stol pen, langs de Grote Sloot en de Twee Wegen - allebei boerderij routes - naar het Polderhuis van de familie Hemke in Wieringerwaard. Daar valt veel te leren en te zien over de (in 2010) vierhonderdjarige polder. Dijkgraaf en heemraden vergaderden in het polderhuis, dat daarvoor gebouwd was, met onderkomens voor paarden en proviandruimtes voor men sen. Hoe kon dat beter dan in een stolp? Maar wel met een voorhuis. Klaas Hemke begeleidde ons tot de Rreil, waar eens een Doopsgezinde Vermaning stond. Vandaar ging het over de Westfriese dijk en de Nes naar Barsin- gerhorn. Een lintdorp op een oude dijk, met voor en achter weiland. Langs de Zoutkaag door Kolhorn langs Winkel naar Aartswoud. Kaag stond voor buitendijks land. Hoog vanuit de bus keken we uit over de Groetpolder en vroe gen ons af of die toch nog onder water zal raken. Cor merkte op dat voorheen landinrichtingsplannen ge maakt werden voor periodes van tientallen jaren. Nu gaan veel plannen al na tien jaar weer op de schop. Rond Kolhorn zie je overal de windmolens ver rijzen. Geordend in rijen of groepen, passen ze beter in het landschap dan her en der ver spreid. Maar omdat de molens steeds hoger bo ven de horizon uitsteken, krijgen beschermde dorpsgezichten als dat van Twislc er last van. Als een hand met bewegende vingers die stie kem van achter boven iemands hoofd gehou den wordt. We belandden bij restaurant-café 't Wagenwiel in Lambertschaag, voorheen ook een stolp. We genoten er, aan een lange tafel, met soep, een kroket en rijk belegd brood, van eikaars gezelschap. Daarna ging het verder over de smalle wegen van Abbelcerk en Twislc met hun keur aan oude stolpen. We zagen hoe mooi de originele Westfriese kleuren van boer derijen harmoniëren en hoe ondeskundigheid Boerderijen als werk- en woonruimte, was het thema deze reis. 37 Leden hadden zich daarvoor aan gemeld. We startten natuurlijk in onze eigen duinstolp, Tante Jaantje, en wel met koffie en koek, zodat we voorlopig vooruit konden. Foto: Dries Blokker -52.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 12