S.S. Berlin Vervolg van het onderzoek (2) tocht met de nachtboot van woensdag 20 februari wordt geboekt. De 'Berlin' was een Engelse mailboot, gebouwd in 1894 bij de Earle's Shipbuilding Engineering Co. Ltd. In opdracht van de Great Eastern Railway Co. Deze laatste verzorgde de overtochten tussen Har- wich en Hoek van Holland vice versa. Een schip van twaalf jaar oud, twee masten en twee schoorstenen. Je kon het met recht een luxueus schip noemen. De kapitein was J. Precious. Ook was aan boord G.W. Parkinson uit Belfast (Ierland), eveneens kapitein, die meereisde als passagier en op weg was naar Amsterdam om aldaar het bevel op zich te nemen van de s.s. Myrmidon. Bij vertrek uit Harwich op 20 februari was het weer niet al te best. Zware stormen en sneeuwbuien teis terden het schip. Het werd een vreselijke overtocht en eindelijk in het zicht van de haven doemden de lichten van Hoek van Holland op. Bij het binnen lopen van de Nieuwe Waterweg tegen vijf uur don derdagochtend werd de 'Berlin' door een vloedgolf getroffen en op het Noorderhoofd geworpen. Beide kapiteins overlegden met elkaar, doch al spoedig sloegen zij overboord. Precious verdronk en Par kinson werd gered. Bij deze verschrikkelijke ramp waren 128 slachtoffers te betreuren, waaronder 66 leden van een Duits operagezelschap dat concerten in Londen had gegeven. Slechts vijftien personen overleefden de scheepsramp. Ook HJS en Elsworth kwamen bij de ramp om het leven. De geschiedenis verhaalt dat HJS nooit is gevonden. Het lichaam van Elsworth werd al op de dag van de ramp gevonden. De akte van lijkschou wing, nr. 38, opgemaakt op 23 februari 1907 door de gemeente 's-Gravenzande bevestigt dat op 21 februari 1907 'des middags ten twaalf ure in deze Gemeente op den Noordelijken oever van den Nieu wen Waterweg is overleden gevonden F. Elsworth, van beroep handelsagent, geboren te Bradford en wonende te Bradford (Engeland), in de ouderdom van acht en twintig jaren Op 20 augustus 1907 is in het overlijdensregister van de gemeente Callantsoog ingeschreven de uit spraak van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, gedateerd 13 (10) augustus 1907, waaruit blijkt dat de akte van overlijden van 12 mei 1907 dient te worden aangevuld met de woorden: 'welk lijk is dat van Hendrik-Jan Spijker, industrieel, ge woond hebbende te Soerakarta, geboren te Hilver sum De akte van overlijden, opgemaakt door de gemeente Callantsoog op 12 mei 1907 (akte nr. 7) is vervolgens dienovereenkomstig aangevuld. Aan de notulen van de vergadering van het dage lijks bestuur van de gemeente Callantsoog, geda teerd 23 november 1907, onder voorzitterschap van de heer G.C. Hulst, burgemeester, is het volgende ontleend: ...dat is ingekomen een verzoek van den Heer J. Spijker, tot aankoop van een graf, waarin zijn broeder H.J. Spijker is begraven. Het volgende besluit wordt dientengevolge gearresteerd. Ge let op het mondeling ingekomen verzoek van den Heer Jacobus Spijker, fabrikant te Amsterdam, om te mogen kopen het graf... VERLEENEN aan den Heer Jacobus Spijker ...het uitsluitend recht tot begraven... op den Algemeene begraafplaats te Callantsoog, tot zolang deze hare bestemming behoudt, tegen betaling van vijftig gulden welk be drag is voldaan De graflegger van de begraafplaats Callantsoog be treffende het graf van HJS geeft aan dat de recht hebbende op het graf is de familie Spijker, Amster dam en dat het graf op 1 november 1907 aan de familie is verkocht, volgens dagtekening besluit van burgemeester en wethouders van 1 november 1907. Op de graflegger is met de hand geschreven: 'Controle: 11-10-2006. Deze kaart wordt m.i.v. 11.10.1996 niet meer bijgehouden Een staat van ontvangsten en uitgaven van de be graafplaats Callantsoog gedateerd 1 maart 1908 vermeldt bij de datum 25 november 1907 (is twee dagen na de hierboven genoemde vergadering van het dagelijks bestuur van de gemeente Callantsoog) 'een uitgaaf ten behoeve van het graf van H.J. Spij ker van 8,= voor 16 mud schelpen a 0,50'. Gebleken is dat in de loop der jaren gegevens en brieven betreffende HJS niet meer te achterhalen zijn. Ook het opheffen van de gemeente Callants oog per 1 januari 1990 en het opgaan in de ge meente Zijpe, gevestigd te Schagerbrug, heeft ertoe geleid dat informatie verloren is gegaan. Echter de belangrijkste informatie kon worden achterhaald. Na honderd jaar weten we nu dat Hendrik-Jan Spij ker, directeur van de N.V. Industriëele Maatschap pij 'Trompenburg', op 12 mei 1907 op het strand van Callantsoog is aangespoeld en in deze gemeen te op de Algemene begraafplaats is begraven. Het graf zal een 'steenloos' graf geweest zijn, dat wil zeggen een graf waarop geen steen was geplaatst. Inmiddels is het graf geruimd en in het jaar 2005 opnieuw in gebruik uitgegeven. Ter herinnering aan Hendrik-Jan Spijker, Neder lands industrieel tevens rijtuig- en koetsenbouwer die met zijn broer Jacobus in 1897/1898 de Gouden Koets bouwde, zou een gedenksteen, aangebracht in de gevel van de naast de begraafplaats gelegen Nederlands Hervormde Kerk, een waardig eerbe toon aan hem zijn. -38.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 18