Het Molenhuis Jannie Provily Omschrijving machinistenwoning Molenwater polder Callantsoog In 1910 werd het gemaal van de polder geïn stalleerd, bestaande uit een zware Bronsmo tor en een Storlcpomp, welke de polder moest bemalen. Machinist was Dick Bregman, deze man bewoonde het huis en verrichtte allerlei werkzaamheden zoals het drijven en het on derhouden van de machine, evenals het onder houden van sloten en wegen van de polder. Na het overlijden van Bregman nam Simon Weij het werk over, die zelf een woning had op Ab- bestee. Zodoende kwam de dienstwoning vrij en werd deze betrokken door de familie Klein, die vanwege bombardementen op Den Helder geëvacueerd was. Toen die verhuisde naar el ders zijn wij er komen wonen. Rustig, maar rondom water, omdat de omgeving onder was gezet door de boeren, zogenaamd vanwege een ijsbaan. Mijn werk was met de dorsma chine langs de boeren gaan, overal waar werd gedorst werden we voorzien van een portie graan. Dat was namelijk een edele voorzie ning voor die tijd. Ook hadden we zelf melk van een paar koeien. Nog iets over het gemaal. Het is in 1942 ge moderniseerd en overgegaan naar elektrisch vijzelgemaal voor het meer verplaatsen van water. Van het voormalig polderbestuur een wandplaat in het machinegebouw met de vol gende namen: Dijkgraaf: Secretaris: Penningmeester: Heemraad: H.J. Rruisveld. Breebaard. J. v/d Plas. Joh. Baken. Mijn man schreef het voorwoord en nu is het mijn beurt. Zoals bekend, in 1943 kwamen we in het Molenwater wonen. Oproep. De secretaris van Historisch Wieringen schrijft het volgende: We zijn bezig met een themanummer over de Afsluitdijk. Zijn er misschien mensen in jullie gelederen die op de een of andere manier aan de dijk hebben gewerkt of anderszins met de dijk bezig zijn We pachtten het en toen de familie IClein verhuisde, mochten wij erin. We hebben er goed gewoond in de oorlog, met één of twee koeien. Mijn man wilde niet langs de boeren om graan, dus mee met de dorsmachine. We hadden zelf kippen, dus we hadden een goed leven. We kregen in die tijd veel mensen die bij het gemaal moesten wezen. Allemaal wat eten mee, sommigen bleven een of twee da gen. Maar er zit ook een zwarte kant aan. In december 1943 werd er op een zaterdag om een uur of zes op de deur geklopt, een Engelse vlieger. Er zijn toen mensen aan te pas geko men, waarvan mijn man zei: "Die weten wel een goede plek voor hem." Niet dus, hij werd aan de Duitsers overgeleverd en beste mensen, dat doet nog steeds zeer. Het is vannacht weer erg roerig geweest. In Bergen en in Anna Paulowna-polder zijn twee Engelse bommenwerpers neergekomen. De laatste is later met bommenlast ontploft. Van dit toestel is piloot aan parachute, welke nog niet gevonden is, in deze gemeente ongeveer bij 'Hollywood' neergekomen. Hij hield de persoon, waar hij aanklopte een boekje voor waarop stond: "Kunt U me verbergen". Doch, daar dit met de doodstraf bedreigd wordt en zeer riskant is, koos deze de wijste weg en gaf het aan bij Koelemeij. Deze gaf het door aan Burgemeester en 'Grenzschutz' te Cal lantsoog. Eerste begaf zich naar de betrokken woning en heeft zich geruime tijd met den Tommy onderhouden. De Grenzschutz heeft hem later met twee man op heel behoorlijke wijze opgehaald. geweest, dit kan kunstzinnig, een leuk ver haal van vroeger of..., die willen meewerken aan ons themanummer. Graag zouden wij met deze mensen in contact komen. Aan het woord is Arie Zeeman (overl 2005) uit de Groote Keeten, die er in de oorlogstijd heeft woond. Mevrouw Zeeman: Over deze gebeurtenis schrijft Gijs Oskam in zijn dagboek het volgende: 4 December 1943 De redactie geeft deze vraag graag door. Reageren kunt u via onze redactie, dan sturen wij het door.

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 9