gen met de fiets aan de hand lopend naar Cal- lantsoog. Daar aangekomen, stond moeder al met de overall klaar, de andere jongens waren al weg, want hij moest naar strand, er was veel hout aangespoeld. We hadden die keer 'n warme diesek, dat is een dub beltje tussen de centen. De crisisjaren waren slechte tijden voor de smederijen. Thijs raakte bij de werkverschaf fing. Sloten graven en bieten uitdunnen in de Wieringer- meer. Ook zand graven voor het kerkhof van Lutjewin kel, dat opgehoogd moest worden. Het zand hiervoor kwam van de Westfriese Dijk. De handkarren, die ook ge bruikt werden voor het ven ten, moesten ze uit Hoorn vandaan halen. Zij gingen op de fiets naar Hoorn en terug lopend op klompen met de fietsen op de karren. Dat was een tocht van 24 km. twee zoons, Maarten en Arie, en één dochter, Anna Mielc gekregen. Nu geniet Thijs van zijn welverdiende rust. Hij woont inmiddels al 25 jaar in het zorgcentrum Winkelmade en heeft zich nog nooit verveeld. Hij zong 38 jaar lang mee in de operettever eniging West Frisia. Zijn eerste operette was 'De Graaf van Luxemburg' en de laatste 'De Zi geunerbaron'. In 1992 is hij erelid gemaakt. Enige jaren later kon hij bij een smederij in Kolhorn te recht. Na 29 jaar bij zijn laat ste baas gewerkt te hebben, ging Thijs door zijn rug. Zijn rug was vernacheld. Hij was toen al in de zes tig. Na een jaar bij de Centrale Werkplaats in Schagen gewerkt te hebben, kwam hij in de ziektewet. In Lutjewinkel heeft hij zijn vrouw Marietje Kossen leren kennen. Bij de smederij, waar hij toen aan de gang was. Zij werkte daar als huishoudster bij dezelfde baas. Na haar een paar maal op de katjeskermis (najaarskermis) ontmoet te hebben, heeft hij haar gevraagd. Ze zijn in 1938 getrouwd. Thijs had toen geen toestemming meer nodig. Samen hebben ze ±1950. Het gezin Mooij: zoon Maarten, Thijs, Anna Miek, Marie, Arie. Op de achtergrond de spiksplinternieuwe radio. Het missen van een fiets in zijn jonge jaren heeft hij inmiddels ingehaald. Toen hij 90 jaar oud was, heeft hij voor de 25ste keer nog mee gedaan aan de Fietsvierdaagse in Drenthe. En tot voor kort legde hij 12.000 km per jaar op de fiets af! Zijn vrouw Rietje is 15 jaar terug overleden, maar zijn kinderen komen ellce maandagmid dag trouw bij hem om de stand van zaken door te nemen onder het genot van een kopje koffie. Bij de foto's op de omslag. Boven: De Buurt aan de zuidzijde. Op de voorgrond het in 1913 door Piet Vos ge bouwde eerste hotel in Callantsoog, Duinzicht genaamd. Midden: Aan de noordzijde van het Dorpsplein stond het zogenaamde schoolhuis. Gebouwd in 1874, gesloopt in 1953. Verschillende schoolhoofden woonden tegen hun zin in het veel te vochtige huis. Onder: De werkplaats van de familie Toes aan de Helmweg in Groote Keeten. Alle foto's zijn rond 1920 gemaakt.

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 6