Biftuc iwdronJceMy Piet Vos JBz. Opa Piet Vos (1888-1979) schrijft in zijn boekje 'Werk en leven van een 75-jarige Callantsoger' over jutten het volgende: Toevallig kwam Jaap van de Berg er an en die riep wel dat ik er of kom- me most. Maar ik dorst 't niet an. Jaap bedocht z'n aigen niet lang en ging tot z'n borst in het water en op z'n rug kwam ik op het strand. "Jaap, je worre be dankt," zai ik. En wai ginge verder om de planken an duin te brengen. As ik er nag an denk wat een mooie planken wai vroeger van het strand sleepten dan loopt de kwail nog om m'n mond. Die planken noemden we skotdelen. Men vertelde dat ze gebruikt wiere tusschen de lading in de ske- pen. As de skepen dan weer zee ingin gen, wiere ze in zee gooit. Dan waren ze voor de jutters. 's Avens brochten wai de boel op 't karretje naar huis. Moeder was blij. Heel wat avonden zaten wai om de heer lijk snorrende potkachel. Lekker warm. Voor Jaap van de Berg legde ik een paar plan ken apart. Die had ie wel verdiend. Je trof het baiwaile dat er zo'n drift op un korte ofstand anspoelde. Dat had den we ien keer vlak bai paal 13. Zoo dra het water begon te wasse, kwam- rne ze al opperdan. Wai brachten ze op un hoop teugen duin. Nou had je vroeger dat er bij de hoogwaterlain een kil ontstond. Zoo te hooger het water kwam, zoo te breeder en dieper wier de kil. Deerom haalde ik de plan ken van de zijkant af en gooide ze in de kil. Dan dreven ze verder naar het strand en m'n broer Jan brocht ze an duin. Maar op 't lange lest werd die kil zoo breed en de zandbank weer ik op liep zoo smal dat ik weg most. Maar dat was nogal riskant, omdat die kil zoo diep worre was. Ilc zou dan vast koppie onder gaan. -16.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 18