voor de stedelingen oolc een groot gebrek aan brandstof. Geleidelijk verdwenen alle kleinere bomen uit de stadsparken en straten; grotere bomen verloren hun takken. Bovendien werd al het houten plaveisel tussen de tramlijnen opgebroken en diende eveneens als brand hout. Huizen die door gedeporteerde Joden waren verlaten werden totaal gesloopt de gapende openingen waar zich raamkozijnen hadden bevonden hielden de herinnering wakker aan de slachtoffers die er achter had den gewoond. Nadat elk stukje brandhout in rook was opge gaan bleef er voor de stedelingen niets anders over dan hun eigen meubelen, betimmerin gen en vloerplanken te verbranden. Men had 'noodkacheltjes' uitgevonden die op houtskool brandden en waarop met een minimum aan brandstof een maaltje kon worden gekookt of opgewarmd. Vóór het einde van de winter waren er duizen den stedelingen gestorven van honger, kou of ziekte. Er was een groot tekort aan doodskis ten en vele lijken werden in oude dekens of stukken karton gewikkeld voor de begrafenis. Het was uiterst moeilijk om in de hard bevro ren grond graven te delven, waardoor veel vertraging ontstond in het ter aarde bestellen van de slachtoffers. Zoals in het nauw gedreven beesten gingen de Duitsers zich nog wreder gedragen toen ze beseften dat de oorlog vrijwel verloren was. Elke provocatie tegen Das Reich kon arrestatie, marteling of executie tot gevolg hebben al leen de dapperste en meest doldrieste verzet strijders durfden de nazi-autoriteiten nog uit te dagen. Alleen maar uit wrok (omdat het geen enkel strategisch nut had) staken de Duitsers de dij ken van de Wieringermeerpolder door. Hier door gingen waardevolle gewassen verloren. Dit gebeurde maar enkele dagen vóór de ca pitulatie. DE DUITSERS GAAN ERVANDOOR In april 1945 staken Canadese troepen met versterking van andere Geallieerden eindelijk de Rijn en de Waal over en bevrijdden het oos telijke deel van Nederland. De Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, samengesteld uit leden van verschillende verzetsgroepen, namen de macht over zodra de Duitsers zich terugtrokken. Kort daarna werden ook noor delijke en westelijke gebieden bevrijd. Tenslotte stortte het hele Duitse Rijk in elkaar en de tijd om af te rekenen was gekomen. Klaarblijkelijk had Hitier enkele weken vóór de capitulatie zelfmoord gepleegd, hoewel sommigen dachten dat hij naar Zuid-Amerika was gevlucht. In latere jaren vond men vol doende bewijs om aan te tonen dat de Führer zich inderdaad van het leven had beroofd in zijn Berlijnse bunker. Op 5 mei werd er officieel aangekondigd dat de oorlog voorbij was. Overal werden de vlag gen uitgehangen, hetgeen sommige fanatieke Duitsers zo irriteerde dat zij in het wilde weg in feestvierende menigten schoten. Het gevolg was dat er zelfs na de bevrijding nog Neder landse slachtoffers vielen. Ilc zal nooit vergeten dat Leo Gladpootjes mijn hulp inriep om fietsen van de verslagen Duit sers te gaan stelen. Het was lang niet zonder gevaar, aangezien Duitse officieren nog gewa pend waren en in zekere zin nog de controle over ons dorp hadden. Twee dagen na de capi tulatie slopen Leo en ik in de vroege ochtend het dorp binnen. De verslagen Duitsers had den die nacht hun leed verdronken met de laatste paar flessen Schnapps die ze over had den en lagen nu hun roes uit te slapen. Vier vrijwel nieuwe fietsen stonden voor een raam vlak daar achter zagen we een aantal Duitse officieren op sofa's liggen en uitge zakt in leunstoelen zitten. Allemaal sliepen ze als rozen. Ik was doodsbenauwd, wetende wat zelfs dan nog de gevolgen konden zijn wanneer ze ons snapten. Maar Leo was er van overtuigd dat we alle vier fietsen konden be machtigen, zolang we maar voorzichtig te werk gingen. Hij droeg me op om op de uit kijk te staan en te fluiten in geval er onraad kwam. Na een paar minuten kwam Leo naar me toe met twee fietsen en ging weer terug om de resterende twee te halen. Geen van de zwaar benevelde officieren werd wakker. Toch verdwenen we zo snel mogelijk, ieder rijdende op één fiets terwijl we een tweede bij de hand hielden. Ilc had zelf geen fiets nodig, want die ik van Begmatov had gekregen was nog in goe de staat. Er waren echter genoeg anderen die een redelijke fiets hard nodig hadden. Binnen enkele dagen hadden de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten de macht in het hele land overgenomen. Ze hielden Duitsers die verdacht werden van misdaden in gevan genschap en organiseerden de repatriëring van alle anderen. Vanaf het zuiden marcheer- -13.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 15