Nevtr 0/ duil moutmt (vwwig) Jaap de Vries HET GETIJ KEERT Maar de vreugde bleek voorbarig te zijn, waar door de gevolgen catastrofaal werden. Op dins dag 5 september (zogenaamd 'Dolle Dinsdag') schoten de Duitsers lukraak in feestvierende menigten en arresteerden talloze Nederlan ders. De Duitsers waren nog niet verslagen en de beroerdste tijd moest voor vele landge noten, die ten noorden van de grote rivieren woonden, nog komen. Omstreeks die tijd ging Iet op de fiets naar de Lieberg om Leo op te zoeken. Leo wilde sa men met haar teruggaan naar Callantsoog, verwachtende dat de oorlog praktisch voorbij was. Hij realiseerde zich dat het nog gevaarlijk was om zich als man op de weg te begeven en besloot daarom zich als meisje te verkleden. Onderweg hadden ze een angstige ervaring toen een stel Duitse soldaten ze aanhielden en Anschlufe met ze probeerden te maken. Op de één of andere manier wisten Iet en Leo zich uit hun penibele situatie te redden, met het resultaat dat ze veilig in Callantsoog aankwa men. Maar er was nog steeds een groot risico voor Leo om opgepakt te worden, zodoende moest hij opnieuw onderduiken nu op een boerderij, dicht bij ons in de buurt. Later in september werden zuid-oostelijke de len van Nederland bevrijd, maar de grote ri vieren, die hardnekkig door de Duitsers wer den verdedigd, kon men nog niet oversteken. Wij moesten nog zeven maanden wachten en één van de koudste winters doormaken vóór wij uiteindelijk werden bevrijd. Die laatste winter vóór de bevrijding was de beruchte 'hongerwinter'. De situatie in de grote steden werd zo nijpend dat duizenden stedelingen het platteland inzwermden om voedsel te bemachtigen. Langs de weg kon men vermagerde mannen, vrouwen en kinde ren zien, velen onvoldoende gekleed tegen de winterse kou. Ze duwden handkarren, krui wagens of kinderwagens voort, beladen met allerlei soorten huisraad. Deze stedelingen gingen er op uit om hun kostbare bezittingen, zoals beddegoed, juwelen of meubelen, bij de boeren te ruilen voor levensmiddelen. Wanneer ze geluk hadden keerden ze naar de stad terug met wat aardap pelen, graan, bo ter of kaas de minder geluk kigen keerden weer terug met hun huisraad en hadden niets te eten. Sommi gen vielen uit geput langs de weg neer, ont moedigd omdat ze geen voedsel hadden kunnen bemachtigen voor zichzelf of hun gezin. Lang niet iedereen volbracht de terugtocht; velen kwamen om van honger en kou vóór ze hun woonplaats weer hadden kunnen bereiken. Bij ons kwamen alleen degenen die nog fit ge noeg waren om de zeventig kilometer afstand vanaf Amsterdam te voet af te kunnen leg gen. Verscheidene keren hadden we mensen te overnachten, maar omdat in de winter de koeien op stal stonden konden we weinig com fort aanbieden. Behalve boter, kaas en eieren hadden wij zelf ook niet veel desalniettemin konden we ze een stevige maaltijd aanbieden vóór ze hun uitputtende tocht voortzetten. Behalve het nijpend tekort aan voedsel was er Tegen het midden van 1944 begon het steeds slechter te gaan voor de Duitsers. De Russen drukten hun aanvallers verder en verder naar het westen en het leek erop dat ze spoedig Berlijn binnen zou den kunnen vallen. Britse, Canadese en Amerikaanse troepen hadden Frankrijk en België bevrijd. Begin september naderden zij de Nederlandse grens en het zag er naar uit dat het een kwestie van dagen zou zijn voordat wij ook bevrijd werden. De mensen durfden de Duitsers nu openlijk uit te dagen, hingen Nederlandse vlaggen uit en ze vierden feest in de straten. Moeder Pietertje de Vries-Vos -12.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 14