Oiuterkómedv HoUaJicUb sotda£m< 1940-1945 Vut errLatijns Jan Mooij Pzn. Op een gegeven moment werd hun aandacht getrokken door een aantal krijsende en dui kende meeuwen. Wat bleek? Er zwom een kongeraal in een kil, anders gezegd er zwom een zeepaling in een ondiep stuk water tussen zandbank en strand. De kongeraal was blijk baar ontgaan, dat er na vloed meestal eb komt. Geen terugweg dus voor de lange jongen. Op één of andere manier hebben de mannen het dier op de kant weten te krijgen. Voor hun eigen veiligheid kreeg de vis een halve klinker in z'n vissenbek, want die was wel heel erg groot en happerig. Het dier woog 33 kg en had een lengte van 1,45 meter. Slager Wit heeft de vis 'behandeld en verdeeld'. Alleen gebakken was laatstgenoemde enigszins eetbaar. In datzelfde jaar werd de spoorbaan van Rijks waterstaat gesloopt. Die had jarenlang dienst gedaan voor het aanvoeren van materiaal t.b.v. de kustverdediging. Ook de Karreloods moest er aan geloven. Jan Mooij Pzn. De foto is genomen vanuit - ongeveer - het Kiefteglop en de barakken op de voorgrond tonen duidelijke overeen komsten met de barakken die toen stonden bij de Karreloods. Links onder: de latrines; de 'spat- planlc' onderaan is duidelijk te zien. Verder v.l.n.r.: op de achtergrond de Oto- en Rijwielstalling van familie De Waal, de kleine villa's Liesbeth en Dora en uiteraard de Groote Villa. Rechts hiervan aan de Zeeweg een paar zomerhuizen en rechts van de weg de 'Zeehut'. Uiterst rechts staat waar schijnlijk ook 'iets' van de militairen met daar weer boven huis en boet van 'Teun Mooij ach ter 't Duintje'. Juist links van de Groote Villa op de achter grond het voormalige gemeentehuis. Onge veer in het midden van de linkse barak is vaag een Hollandse militair te zien. Op 22 november 1953 waren de heren Dirk Vos, Jan de Boer en duinwachter Karei Unk van Rijkswa terstaat aan het 'strandmeten'. Dat is het controleren met eenvoudige meetapparatuur van afslag en aanwas van zand op het strand en tegen/op de duinen. Op bijgaande foto staat geheel links (met alpinopet) de opkoper van het sloopmateriaal. Verder v.l.n.r.: Hendrik Kooger, medewerker opkoper, Simon Wit, Jan de Boer uit de Bosweg, uitvoerder opkoper, duin wachter Karei Unk. Op de voorgrond Dirk Vos. De foto is genomen achter op het erf van Dirk Vos. Rechts op de achtergrond een deel van de Seinpost. Links het oude gebouw van de Reddingmaatschap pij. Met dank aan Wim Unk voor foto en info. De foto hieronder werd toegezonden door een mevrouw uit Schagen. Haar man was hier in de mo bilisatie van 1940-1945 gestationeerd. -11.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2007 | | pagina 13